Opowiadanie twórcze na podstawie mitu o prometeuszu
Następnie zapoznajcie się z treścią i konstrukcją wzorcowego opowiadania twórczego s. 270.. Jego żoną była równie urodziwa Eurydyka - nimfa drzewna hamadriada.. Pamiętaj o budowie opowiadania oraz o limicie słów (minimum 100).. Prometeusz nauczał człowieka jak mądrze korzystać z ognia, przekazywał wiedzę o liczbach, nauczył go też pisać.Streszczenie Mitu o Prometeuszu.. Bogowie zapomnieli o nim, a on sam starał się być cicho i ostrożnie, żeby o nim w ogóle nie słyszano i mówiono.Opowiadanie twórcze na podstawie własnych przeżyćZnajdź odpowiedź na Twoje pytanie o Napisz opowiadanie od twórcze na podstawie mitu Dedal Ikar .. Szkoła podstawowa +5 pts.. Dedal leciał nisko, ale przynajmniej doleciał.. Boże Narodzenie mieli spędzić w Szwecji u rodziców Kaśki.Dedal i Ikar - Opowiadanie .Opowiadanie twórcze na podstawie lektury, filmu itp.. Jak potoczyłyby się losy Syzyfa, gdyby zrozumiał, że popełnił błąd,2.. Może się w nim znaleźć fikcja literacka, ale nie może ona całkowicie wypaczać sensu pierwowzoru.. Stosuje się je np. w przypadku gdy chcemy ukazać dalsze losy bohatera.. W podręczniku na str. 269 zamieszczone zostały niezbędne informacje związane z dzisiejszym tematem.. Śpiewakowi wydaje się, że może odwrócić zły los i przywrócić ukochanej życie.. Ogień natomiast skradziony został z iskier z rydwanu słońca.. Człowiek stworzony przez Prometeusza był niezwykle słaby i bezbronny..

Przeczytaj wzorcowe opowiadanie twórcze na podstawie mitu - str. 270.

Porzucił żonę i syna, wyruszył na wojnę, obiecując jak najszybciej wrócić, lecz wojna trwała i trwała.Opowiadanie twórcze na podstawie mitu lub przypowieści przedstawia przygody bohaterów mitologii lub iblii, którzy zostali na .. Prometeusz Tezeusz Ariadna Persefona Orfeusz Zad.. Znajdujemy go w tragedii Ajschylosa pt.: Prometeusz skowany (Prometeusz w okowach).. Człowiek Prometeusza był podobny do wizerunku bogów, ale słaby i bezradny.Pluton przejąwszy się całą tą historią pozwolił mu powrócić na ziemie, aby ukarać niegodziwą żonę i zarządzić, co potrzeba, po czym ma powrócić.. Wyobraź sobie, że Prometeusz zdobył ogień w inny sposób niż ten, który poznałeś/poznałaś.. Niestety, gdy zobaczył co wybrał, rozgniewał się na Prometeusza i ukarał go za ten niecny podstęp, przykuwając go do skały i nasyłając sępy, by te zżerały mu wątrobę.. Uwzglednia ono cechy charakterystyczne gatunku, do którego sie odnosi.. Wojna spadając na niego nagle pokrzyżowała mu wszelkie plany związane z rodzina.. Ustnie wykonaj 3.. Napisz inne zakończenie mitu.. Temat: Powtórzenie i utrwalenie wiadomości z szóstego działu -cz. II.Ważne: na wykonanie testu masz czas do godz. 15.00, ponieważ muszę sprawdzić i wprowadzić wyniki na platformę.. Wszystko było takie cudowne, aż do pewnego momentu.Prometeusz- jeden z tytanów ulepił człowieka z gliny, a glina ta pomieszana była ze łzami.Duszę ludzką ukształtował z niebiańskiego ognia..

Znajdź odpowiedź na Twoje pytanie o opowiadanie twórcze na podstawie mitu o Prometeuszu 1.

Jest jednak także przypowieścią o przeznaczeniu.. - zagadki.. poleca 77 % .. Gdy grał na lutni i harfie, wszystko wkoło niego mu wtórowało: drzewa, ptaki, zwierzęta.. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 200 słów.. By pokuta Tytana była wieczna, każdej nocy odrastała mu ta część wątroby, którą w dzień pożarły sępy.. Odyseusz myślał, że to będzie cudowny czas, lecz się mylił.. Przyniósł nam ogień, ciągnąc za sobą szczęście i dobrobyt.. WTOREK, 19.05.2020r.. Krótko mówiąc, to w nim puszczamy tą wodzę fantazji, często tworząc je na podstawie własnych bądź fikcyjnych przeżyć.Pamiętaj o czasownikach dynamizujących akcję (biegł, szedł, skoczył, rozbił, huknął), a także o określeniach miejsca akcji (na rogu stał, z lewej strony wyskoczył, w parku znajdował się) oraz czasownikach, przysłówkach i przymiotnikach uplastyczniających opisy (drzewa kwitły, zieleniły się liście, było ciepło, miała .Początek wojny trojańskiej, piękna Penelopa poczęła syna, któremu na imię było Telemach.. TEST JUŻ ODBYŁ SIĘ .. Poniższa prezentacja służy przypomnieniu, co to jest opowiadanie.Na Stoku 49, 80-874 Gdańsk.. Wymyśl inne (nowe) wersje znanych mitów.. Ulepił człowieka z gliny pomieszanej ze łzami..

Jest nawet na dobrej drodze.Temat: Opowiadanie twórcze na podstawie mitu lub przypowieści.

Po raz kolejny Prometeusz udał się po ogień niebieski.. Zapoznaj się z nimi.. Wrócił na ziemię i ofiarował go ludziom.. Temat 1.. Opowiadanie twórcze na podstawie własnych przeżyćSzóstoklasiści już niebawem stworzą kolejną formę wypowiedzi pisemnej - opowiadanie twórcze na podstawie mitu lub przypowieści.. W zeszytach zapiszcie odpowiedzi do zadań 3 i 6 s. 271, a w zeszycie ćwiczeń uzupełnijcie ćwiczenia 2, 6 i 7 s. 137 i 140.Mit o Orfeuszu i Eurydyce opowiada o wielkiej sile miłości.. Prometeusz był jednym z tytanów.. Szczególnie jego słabość widoczna się stawała się w konfrontacji z otaczającą go przyrodą.Zobacz 4 odpowiedzi na zadanie: Napiszecie opowiadanie o Prometeuszu?. Wybrane mity greckie, w tym mit o powstaniu świata oraz mity o: Prometeuszu, Syzyfie, Demeter i Korze, Dedalu i Ikarze, Heraklesie, Tezeuszu i Ariadnie, Orfeuszu i Eurydyce .. tematu o charakterze twórczym (np. opowiadanie twórcze) oraz b) tematu o charakterze argumentacyjnym (np .Orfeusz był pięknym i młodym królem Tracji..

Przeczytaj z uwagą opowiadanie znajdujące się na stronie 270 w podręczniku.

Król Koryntu poszedł, ale nie wrócił.. Uczucie, które łączy parę mitycznych kochanków zostaje wystawione na próbę.. Opowiadanie napisz w zeszycie i wyślij zdjęcie do sprawdzenia do poniedziałku do godz.18.00.. a) Wymyśl zabawne zakończenie mitu o Syzyfie.. c) Tezeusz zostawił śpiącą Ariadnę na wyspie Naksos.Twór Prometeusza był jedynie zewnętrznie podobny do bogów.. Ćwiczenia - do wyboru.. to akurat nie napisane przeze mnie tylko skopiowane ale sens wyszedł by ten sam więc :::Mit o Prometeuszu::.. Wspólne omawianie - analiza budowy i wzoru - s. 269 - 270.. Jest to jedna z form, która obok opowiadania na podstawie baśni lub legendy wykorzystywać będzie teksty znane uczniom z klas młodszych w nowym - kreatywnym ujęciu.TEMAT: Jak napisać opowiadanie twórcze na podstawie mitu - ćwiczenia.. Zaloguj się .. On- Prometeusz, nasz zbawca.. Zwróć uwagę na wszystkie elementy w nim ujęte.. Opowiadanie na podstawie mitu lub przypowieŠci Przydatne stowa, na przyk\ad: rozpoczynajace .Motyw mitu o Prometeuszu był podejmowany już we wczesnym antyku.. Prometeusz był tytanem, twórcą rodu ludzkiego - ulepił on człowieka z gliny pomieszanej z łzami a dusze dał mu z ognia niebieskiego, którego parę iskier ukradł z rydwanu słońca.Temat: Piszemy opowiadanie twórcze na podstawie mitu lub przypowieści Wybierz jeden z podanych tematów.. Proszę wybrać jeden temat.. .Zadanie: opowiadanie o prometeuszu Rozwiązanie: jednym z najważniejszych i najszerzej znanych bohaterów mitologii greckiej był prometeusz Zamknij W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.Twórcze i odtwórcze Opowiadanie odtwórcze to to napisane na podstawie istniejącego utworu, a twórcze jest po prostu pisanym przez nas.. Znajdziesz tu dwie przykładowe wypowiedzi twórcze na sprawdzian ósmoklasisty z języka polskiego, zamieszczone w informatorze o sprawdzianie ósmoklasisty z języka polskiego.Mit o Prometeuszu jest innym niż teoria czterech wieków podaniem o powstaniu człowieka.. Napisz opowiadanie twórcze, w którym przedstawisz nową wersję tego mitu.- Znać treść mitu o Prometeuszu, str. 256-258, - Umieć napisać opowiadanie twórcze na podstawie mitu- str.269-270.. Człowiek nie miał ich siły, był bezbronny i nieświadomy.. W II wieku n.e. motyw podjęty został przez Lukiana w dialogu pt.: Prometeusz albo Kaukaz, a także w innych dziełach - O ofiarach, Zeus wzięty na spytki, Bogowie miłości.opowiadanie twórcze na podstawie mitu, w którym przedstawisz dalsze losy pary bohaterów.. a) Pod każdą z instytucji, przedstawionych na fotografiach, zapisz imię bohatera mitu lub przypowieści, który z racji swoich cech .Napisz współczesną wersję mitu o Tezeuszu i Ariadnie..Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt