Dziedzictwo starożytnej grecji prezentacja
Frapowało ich pytanie o powstanie i strukturę wszechświata, na .Kultura starożytnej Grecji powstała i rozwijała się po upadku kultury mykenskiej helladzka kultura spowodowanym w głównym stopniu najazdem Dorów Za czas jej.. W ten sposób powstał alfabet grecki, który stał się podstawą pisma w Europie Wschodniej.. Możemy jej dzieje podzielić na okresy: archaiczny, attycki lub klasyczny, hellenistyczny zwany też aleksandryjskim oraz rzymski.. Grecy uważali, że filozofia przybliża człowieka do tego, co boskie, bowiem jest boską wiedzą.Prezentacja IV a) Co pozostało?. Grekiem stawał się ten, kto mówił i myślał po grecku- bez względu na pochodzenie.. Nauczyciel pyta, czy w .Starożytna Grecja zostawiła po sobie mnóstwo wspaniałych dzieł jeśli chodzi o architekturę,kulturę, naukę i politykę .. Wymień trzy bóstwa olimpijskie i powiedz, jakimi dziedzinami życia się opiekowały.. jej dziedzictwo przejęła sztuka bizantyńska i koptyjska; w czasach nowożytnych stała się jedną z podstaw teorii klasycyzmu.. Posiłki urozmaicano owocami, których w słonecznej Grecji również było pod dostatkiem.. 2.Dziedzictwo kulturowe starożytnej Grecji Kultury starożytnej Grecji Kultura minojska- ok.2000pn.e.-1450pn.e.. Świat poleis: Świat greckich .Historia Grecji Grecja ma długą historię i bogate dziedzictwo kulturowe.. Starożytni Grecy żyli początkowo w południowej części Półwyspu Bałkańskiego..

Muzyka starożytnej Grecji.

Starożytna Grecja była ojczyzną filozofii rozumianej jako próba całościowego i racjonalnego poznania świata i miejsca, jakie w nim przypada człowiekowi.. Zacznijmy od tego że gdyby nie starożytna Grecja nie byłoby demokracji - którą wprowadzono pod koniec VI w.p.n.e.. Grecy starożytni bardzo cenili rywalizację sportową i sądzili, że zwycięstwo jest znakiem boskiej przychylności dla zawodnika.Jest to cykl lekcji dla klasy V, poświęcony dziedzictwu kulturowemu starożytnej Grecji Cykl otwartych lekcji pt. " Dziedzictwo starożytności" prowadzonych dla nauczycieli na lekcji historii w klasie V.. Najstarsze dzieje Grecji: Nanstarsze dzieje Grecji - notatka; Najstarsze dzieje Grecji - wykład ; Kultura minojska i mykeńska - prezentacja ; Porównanie cywilizacji minojskiej i mykeńskiej Polecam film: Starożytna Grecja - Jak powstało imperium Grecji Temat 2.. Kolebką rozwoju europejskiego była starożytna Grecja.Plan dydaktyczny przedmiotu H istoria i społeczeństwo.Dziedzictwo epok dla szkoły ponadgimnazjalnej, uwzględniający kształcone umiejętności i treści podstawy programowej.. STAROŻYTNA GRECJA .. W prawie cywilnym i karnym odnaleźć można ślady prawa rzymskiego, którego wiele postanowień jest aktualnych do dzisiaj.. Początkowo były to wzorce etruskie, następnie greckie, a w okresie cesarstwa wzorce rzymskie połączone z hellenistycznymi.BS I.Starożytna Grecja to czas rozkwitu filozofii - narodzin zupełnie nowych idei i systemów wartości..

Uważana jest za spadkobierczynię starożytnej Grecji.

Starożytna Grecja , Klasa 5 , Wczoraj i dziś , Historia , Reforma 2017 Szkoła podstawowa klasy 4,8 , Zasoby , dlanauczyciela.plPlik Sprawdzian z historii dla kl.Miasta - państwa greckie [ agora, życie codzienne, struktura społeczna] ; legenda o wojnie trojańskiej, Iliada Homera, Wojny Greków z Persami [ Maraton, Sala.STAROŻYTNA GRECJA Cywilizacja, która w starożytności rozwijała się w południowej części Półwyspu Bałkańskiego, na wyspach okolicznych mórz, wybrzeżach Azji Mniejszej, a później także w innych rejonach Morza Śródziemnego.. Gatunki literackie: Epos - najstarszy gatunek literatury europ.. Najbardziej ceniona wartością była bowiem, podobnie jak we współczesnym świecie, wolność.. ŚREDNIOWIECZE • Data dodania: 25 paź 2011 Tożsamość kulturowa niegreckich poddanych władców hellenistycznychWyjaśnij, jaką funkcję w kulturze starożytnej Grecji pełniły mity.. Za pierwszych filozofów uważa się jońskich filozofów przyrody.. Opowiedz o festiwalach teatralnych w starożytnej Grecji.Kultura starożytnej Grecji Klasa I Gim LITERATURA GRECKA Grecy wykorzystali alfabet fenicki dodając do niego 5 samogłosek.. Objaśnij jego związki z religią.. Starożytna Grecja uważana jest za kolebkę cywilizacji zachodniej.Ustroje starożytne, jak demokracja ateńska, czy system republikański starożytnego Rzymu stały się podstawą współczesnych ustrojów państwowych..

Literatura starożytnej Grecji- jej początki sięgają IX w. p. n. e.

Uczty Picie Jak powszechnie wiadomo, najczęściejSYNKRETYZM RELIGIJNY KULTURA GRECKA I JEJ DZIEDZICTWO Jej przyjmowanie było zazwyczaj spontanicznym procesem, a nie polityka władz.. Położenie Grecji • Grecja to kraj położony w południowo - wschodniej części Europy, na krańcu Półwyspu Bałkańskiego.. Twórcą terminu był Pitagoras.. Dzięki Grekom możemy czytać dziś mitologię opowiadającą o greckich bogach,wierzeniach.Starożytna Grecja Cały filmPrezentacja nieoficjalna: Zmiana prezentacji: Cykl lekcji otwartych Dziedzictwo starożytności : Jest to cykl lekcji dla klasy V, poświęcony dziedzictwu kulturowemu starożytnej Grecji Cykl otwartych lekcji pt. " Dziedzictwo starożytności" prowadzonych dla nauczycieli na lekcji historii w klasie V.Na terenie starożytnego państwa rzymskiego bardzo prężnie rozwijała się architektura, która podobnie jak inne dziedziny kultury była pod wpływami obcych wzorców.. Jako taka stanowi kolebkę całej cywilizacji zachodniej, miejsce narodzin demokracji, filozofii, Igrzysk Olimpijskich, wielu podstawowych twierdzeń matematycznych, zachodniej literatury, historiografii, politologii,W starożytnej Grecji zrodziła się także idea humanizmu oraz podstawy współczesnego ustroju demokratycznego.. Nie zachowało się do naszych czasów wiele zapisów muzyki starożytnych Greków.Dziedzictwo starożytnej Grecji..

Wytłumacz, w jaki sposób powstał teatr w starożytnej Grecji.

Temat (rozumiany jako lekcja) Treści PP LiczFilozofia grecka, Antyk - opracowania.. W starożytności powstało pojęcie filozofii - jako umiłowania mądrości (od greckich słów philein - lubić, kochać, sophis - mądrość).. ; utwór epicki w którym obok siebie funkcjonowały świat .Starożytna Grecja - cywilizacja, która w starożytności rozwijała się w południowej części Półwyspu Bałkańskiego, na wyspach mórz Egejskiego i Jońskiego, wybrzeżach Azji Mniejszej, a później także w innych rejonach Morza Śródziemnego.Starożytna Grecja uważana jest za kolebkę cywilizacji zachodniej.Grecka kultura, sztuka, mitologia, filozofia, nauka zostały za .Prezentacja o Grecji!. Rzadko spożywano mięso.. Na przełomie I i II w n.e. grecki biograf Plutarch pisał: "W tak krótkim czasie stworzone zostały dzieła na tak długie lata".Plik Prezentacja rycerstwo1.ppt na koncie użytkownika jastrz • folder 02.. Zamieszkiwali w miastach‑państwach zwanych poleis (w liczbie pojedynczej: polis).Polis to miasto wraz z otaczającymi je wsiami, ale także forma organizacji politycznej i wspólnota zamieszkujących je obywateli.Jedzenie Najważniejszymi daniami i składnikami posiłków były - ze względu na położenie kraju - ryby, oraz owoce morza.. Również w starożytnej Grecji powstała idea igrzysk olimpijskich, która podtrzymywana jest po dzień dzisiejszy.Architektura starożytnej Grecji Rozpowszechnianie niniejszego materiału w wersji oryginalnej albo w postaci opracowania, utrwalanie lub kopiowanie materiału w celu rozpowszechnienia w szczególności zamieszczanie na innym serwerze, przekazywanie drogą elektroniczną i wykorzystywanie materiału w inny sposób niż dla celów własnej .Pracownia Dydaktyki i Technologii Informacyjnej UŁSport w starożytnej Grecji - w starożytnej Grecji sport uważano za ważny element edukacji chłopców i pozytywnego kształtowania charakterów.. Prezentacja wystawki z przedmiotów codziennego użytku ( jedwab, porcelana, kompas, papier, szkło).. Temat 1.. • Ma dostęp do mórz: o Morza Egipskiego o Morza Jońskiego o Morza Kreteńskiego o Morza Śródziemnego • Na morzach znajdują się wyspy, które są częścią Grecji.. Dziedzictwo starożytnej Grecji - Dorobek greckiej cywilizacji wzbudził zachwyt i podziw następnych pokoleń- aż do naszych czasów..Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt