Uzależnienie od nikotyny prezentacją
Zmienia ono funkcjonowanie ośrodkowego układu centralnego, jest nawracające i wymaga leczenia.. Jest to reakcja neurobiologiczna, oficjalnie zaliczana do chorób.. W ostatniej fazie uzależnienia od narkotyków rozwijają się paranoje narkotyczne.Uzależnienie Uzależnienie jest rodzajem choroby.. Ten neuroprzekaźnik, potocznie nazywany hormonem szczęścia, warunkuje dobre samopoczucie, dodaje energii i odpowiada za odczuwanie przyjemności.. Nikotyna jest dość silną neurotoksyną [potrzebny przypis].Stosuje się ją m.in. w mieszankach z innymi związkami jako środek owadobójczy.Dawka LD50 to ok. 1-1,5 mg/kg masy ciała.. Termin „uzależnienie" jest stosowany m.in. w odniesieniu do takich zaburzeń psychicznych, jak uzależnienie od narkotyków (), leków (), alkoholu (alkoholizmu) czy .Ponadto nikotyna wpływa na zwiększone wydzielanie dopaminy.. Jesz nie wtedy, gdy jesteś głodny, ale gdy na przykład dopada Cię nuda, nie umiesz poradzić sobie ze stresem lub innymi czynnikami zewnętrznymi.. A kiedy już to uczyni, odwrócenie sytuacji nie jest łatwe.Prezentacja o uzależnieniach .. Młodzi ludzie, którzy sięgają po papierosy, zwykle w ten sposób chcą zaimponować rówieśnikom.. To oznacza, że raz wykształcona zależność od nikotyny związana jest ze zmianami w funkcjonowaniu ośrodkowego układu .na uzależnienie od nikotyny bardziej podatni są młodzi ludzie ze skłonnością do depresji i zachowań agresywnych..

Nikotynizm to fizyczne i psychiczne uzależnienie od nikotyny, które opisano w klasyfikacji chorób ICD-10.

Narkomania to uzależnienie od środkówodurzających, psychoaktywnych,działających na układ nerwowy, i obieraniebodźców zewnętrznych przez człowieka.Istnieją dwa rodzaje uzależnień: psychiczne ifizyczne.. Liczą na akceptację otoczenia.Nikotynizm Palenie tytoniu to nie tylko farmakologiczne uzależnienie od nikotyny, ale przede wszystkim nawyk o charakterze behawioralnym, psychologicznym i społecznym.. ALKOHOL Jest to najbardziej rozpowszechniona substancja psychoaktywna używana przez młodzież.. Jeśli osoba uzależniona sięga po papierosa w sytuacjach, w których czuje się niekomfortowo, niepewnie, przeżywa stres lub napięcie, wówczas palenie może zacząć kojarzyć z metodą .Narkotyki prezentacja 1. .. Nikotyna- (C 10 H 14 N 2) .1.. Korzystać ze wspomagaczy: • nikotynowa guma do żucia • sztuczne papierosy zawierające nikotynę • plaster .Działanie uzależniające nikotyny jest łudząco podobne do działania kokainy i heroiny.. Naukowcy badający działanie nikotyny, uzależnienie od tej substancji tłumaczą na kilka sposobów.Poza zależnością fizyczną od nikotyny występuje zależność psychiczna, która jest wynikiem powtarzania swoistego „rytuału" palenia..

Palenie tytoniu jest uzależnieniem równie silnym, bądź nawet silniejszym niż uzależnienie od narkotyków.

Możliwe jest zatrzymanie kompulsywnych zachowań, ale nie całkowite wyleczenie.. Papieros zawiera przeciętnie od 15 do 20 mg nikotyny, a podczas palenia do krwi przenika około 1 mg tej substancji psychoaktywnej.Nikotyna to alkaloid o cierpkim zapachu i drażniącym smaku występujący w roślinach: Nicotiana tabacum, Nicotiana rustica, Nicotiana persica, w stężeniu od 0,6% do 0,9%.Najpopularniejszą formą przyjmowania nikotyny jest palenie .Uzależnienie to nabyta silna potrzeba .. nikotyny na mózg palacza, która pobudza uwalnianie licznych związków chemicznych, przede wszystkim dopaminy i noradreanliny, .. od dawki może powodować utratę wzroku lub śmierć,Prezentacja o uzależnieniach Last modified by: paulina Created Date: 5/2/2015 12:38:47 PM Document presentation format: Niestandardowy Other titles: Arial Microsoft YaHei Times New Roman Wingdings Austin-Roman FeltpenCom-Medium Office Theme UZALEŻNIENIA-DZIĘKUJĘ, NIE!. Uzależnienie fizyczne występuje po odstawieniunarkotyku lub zmniejszeniu jego dawki.Uzależnienie - nabyty stan zaburzenia zdrowia psychicznego i fizycznego, który charakteryzuje się okresowym lub stałym przymusem wykonywania określonej czynności lub zażywania psychoaktywnej substancji chemicznej..

Uzależnienie od nikotyny związane jest z pobudzaniem systemów neuroprzekaźnikowych w ośrodkowym układzie nerwowym.

Papieros to nie tylko nikotyna.. Obecnie nie są znane skuteczne metody leczenia uzależnienia psychicznego od substancji chemicznych.. Wpływ palenia na zdrowie.. Picie i upijanie się młodych ludzi stanowi duży problemem, bardzo często uzależnienie spowodowane jest zbyt wczesnym spróbowaniem alkoholu1.Uzależnienie od alkoholu nie jest chorobą genetyczną.. Papierosy zawierają między innymi substancje smoliste, tlenek węgla, amoniak, cyjanowodór, chlorek winylu, aceton, kadm czy fenol.1.. Nikotyna w papierosach.. Przyzwyczajenie charakteryzuje się stałą potrzebą przyjmowania leku, ale stopień uzależnienia jest niewielki.. Wydaje im się, że dzięki papierosowi wyglądają doroślej.. Człowiek może uzależnić się także od powtarzanych stale czynności, np. jedzenia słodyczy, żucia gumy, robienia zakupów, gier hazardowych, oglądania telewizji, gier komputerowych czy korzystania z aparatu komórkowego.Nikotyna - uzależnienie.. Nikotyna uzależnienie wywołuje stosunkowo szybko i jest ono przy tym niezwykle silne, jego moc w skrajnych przypadkach porównać można z potęgą przywiązania do tzw. twardych narkotyków.. Według badań nikotyna zwiększa produkcje dopaminy, co jest jedną z głównych przyczyn rozwoju uzależnienia..

Uznaje się, że to właśnie dopamina ma kluczowe znaczenie w mechanizmie uzależnienia od substancji psychoaktywnych.Uzależnienie od nikotyny.

Nikotyna w sposób sztuczny pobudza uwalnianie substancji w mózgu, zaburzając równowagę chemiczną.. Po odstawieniu objawy abstynencji są słabe.. Gdy dziecko próbuje papierosów, istnieje bardzo duże ryzyko, że w przyszłości popadnie w uzależnienie od nikotyny.To zaś jest powiązane z ciągłą potrzebą palenia, podczas którego organizmowi dostarcza się wielu szkodliwych substancji.Uzależnienie od jedzenia jest uzależnieniem behawioralnym.. Organizm musi się do tego przystosować.. Co 10 sekund na świecie umiera ktoś na chorobę wywołaną paleniem tytoniu.Uzależnienie od narkotyków - prezentacja tematu Uzależnienie od narkotyków to złożone zjawisko, którego jednoznaczną definicję ciężko stworzyć.. W dymie papierosowym i samym papierosie znajduje się mnóstwo trujących związków chemicznych, w tym substancji rakotwórczych.. Jednak u części pacjentów czynniki biologiczne odgrywają istotną, lecz nie samodzielną rolę w powstawaniu uzależnienia - są więc czynnikami ryzyka uzależnienia od alkoholu ( Alkohol i zdrowie, 1995).. Podobnie jak inne uzależnienia ma ona charakter przewlekły i nawracający.. Etap ten wiąże się z pojawieniem się pierwszych przedawkowań.. Jest to problem nie tylko zdrowotny, gdyż substancje zaliczane do grupy narkotyków mają najczęściej działanie toksyczne, lecz także społeczny, rodzinny, prawny.Uzależnienie od leków może przybierać formę lżejsza (przyzwyczajenie) lub cięższą, będącą poważnym nałogiem.. Nikotyna działa dwufazowo, blokując impulsy nerwowe i .1.. Mimo swoich dających przyjemność właściwości nikotyna, połączona z innymi związkami zawartymi w dymie papierosowym przyczynia się do rozwoju nowotworów i chorób układu .Dla wygody użytkowników ta strona używa plików cookie zgodnie z Polityką Prywatności.Jeśli z niej korzystasz, wyrażasz zgodę na używanie cookie zgodnie z ustawieniami przeglądarki.Działanie na organizm.. Palenie tytoniu, niestety nadal, pozostaje olbrzymim problemem społecznym w Polsce.. Wpływ palenia papierosów na zdrowie.. Nikotyna jest silnym agonistą receptorów cholinergicznych, co oznacza, że szybko się z nimi łączy, wywołując ich reakcję.. Zamyka się w sobie, zaniedbuje higienę osobistą, staje się agresywny i porzuca dotychczasowe zainteresowania.. O ile sama nikotyna nie jest szczególnie szkodliwa (choć od kilkunastu lat trwają dociekania, czy nie jest aby rakotwórcza), o tyle uzależnienie od niej .Uzależnienie od nikotyny jest trudne do pokonania..Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt