Gwiazdy i galaktyki prezentacja
W normalnych warunkach materia ta jest niewidoczna, kiedy jednak oświetli ją gorąca, błyszcząca gwiazda, wtedy ujawnia się jasna mgławica o różnym zabarwieniu.Gwiazdy nie są rozmieszczone w przestrzeni przypadkowo, lecz - powiązane ze sobą siłami grawitacji - tworzą układy zwane galaktykami.. Etapy procesu są nieźle poznane dla gwiazd o masie porównywalnej z masą Słońca (lub mniejszej).Galaktyki Galaktyka jest to zbór miliardów gwiazd.. Gwiazda wybucha jako supernowa Emituje tyle energii, ile cała galaktyka (miliardy gwiazd) W czasie wybuchu zachodzą szybkie reakcje syntezy ciężkich pierwiastków (cięższych od żelaza).Jasność ta może być porównywalna z jasnością nadolbrzyma IVb 59 pobliskiej galaktyki Messier 101.. Od tej chwili gwiazdy mogły zacząć poruszać się .Jądro gwiazdy z materii neutronowej jest nieściśliwe.. Nasza Galaktyka jest ogromna.. Świat prezentacji to vortal zawierający prezentacje multimedialne przeznaczone nie tylko dla uczniów .Nasza Galaktyka Słonce jest największą gwiazdą naszej Galaktyki i jest jedną z 200 miliardów gwiazd, które składają się na naszą Galaktykę.. Prezentacja gwiazdach i galaktykach - czyli co możemy znaleźć we wszechświecie?Gwiazdy utworzyły się z gazów i pyłów zawartych w międzygwiazdowej przestrzeni galaktyki.. Słońcepołożone jest w jednym z tych ramion, w strefie peryferyjnej Galaktyki, w odległości około 30 tysięcy lat świetlnych od centrum..

Podobnie jak gwiazdy tworzą gromady jak i super gromady.

Posiada także 100-200 miliardów planet.. Jądro galaktyk spiralnych zbudowane jest ze starych gwiazd, natomiast w ramionach dominują młode gwiazdy.Plik GWIAZDY I GALATKTYKI.ppt na koncie użytkownika sloneczko86r • folder prezentacja Gwiazdy i galaktyki • Data dodania: 14 gru 20121|Strona GWIAZDY I GALAKTYKI 2|Strona Gwiazdy i galaktyki - scenariusz lekcji Czas: 45 minut Cele ogólne: Wprowadzenie pojęcia galaktyki, wyjaśnienie budowy Drogi Mlecznej.. Galaktyka soczewkowata Galaktyka soczewkowata - galaktyka w kształcie soczewki.. γάλα - mleko) - duży, grawitacyjnie związany układ gwiazd, pyłu i gazu międzygwiazdowego oraz niewidocznej ciemnej materii.Typowa galaktyka zawiera od 10 7 do 10 12 gwiazd orbitujących wokół wspólnego środka masy.. Nazywa się je materią międzygwiazdową.. W przestrzeni kosmicznej tworzy ona ogromny, spiralnie zakręcony dysk o średnicy około 100Pojęcie gwiazdy, narodziny gwiazdy, ewolucja gwizdy, klasyfikacja gwiazdy, Słońce.. Część gwiazd .Galaktyki spiralne typu d to galaktyki, w których jądro jest stosunkowo bardzo małe w porównaniu z ramionami.. A zatem, prawdopodobieństwo, że jesteśmy sami w naszej galaktyce jest naprawdę .Zobacz 17 odpowiedzi na zadanie: co to jest gwiazda?.

Ponad 60% galaktyk to galaktyki spiralne (pomijając galaktyki karłowate).

Zawierają one gaz i pył, które są niezbędnymi składnikami, z których powstają nowe gwiazdy.Galaktyka Drogi Mlecznej Zbiorowisko gwiazd, w którego skład wchodzi Słońce to Galaktyka Drogi Mlecznej.. Miliard z nich jest bardzo podobny do Ziemi.. Oprócz pojedynczych gwiazd, galaktyki zawierają dużą liczbę układów gwiazd oraz różnego rodzaju mgławice.W końcu reakcja syntezy termojądrowej z udziałem wodoru osiąga próg samopodtrzymania w jądrze gwiazdy i reszta okrywającej ją materii jest wyrzucana na zewnątrz.. Ewolucja gwiazd.. Zapoznanie z metodą paralaksy służącą do ustalania odległości od dalekich obiektów.Nasza Galaktyka nosi nazwę Drogi Mlecznej jest to galaktyka spiralna z porzeczką, w której znajduje się m.in. nasz Układ Słoneczny.Droga Mleczna nazywana jest też po prostu Galaktyką, ale wtedy dla odróżnienia od innych galaktyk pisana jest wielką literą "G".Zawiera od 100 (według starszych szacunków) do 400 miliardów (według nowszych szacunków) gwiazd.Układ Słoneczny - układ planetarny w galaktyce Drogi Mlecznej, składający się ze Słońca i powiązanych z nim grawitacyjnie ciał niebieskich: ośmiu planet, co najmniej 205 ich księżyców, pięciu planet karłowatych i miliardów (a być może nawet bilionów) małych ciał, do których zalicza się planetoidy, komety i meteoroidy, a także pył międzyplanetarny.W galaktykach eliptycznych gwiazdy powstały zapewne stosunkowo wcześnie i w krótkim czasie..

Opadające na nie zewnętrzne warstwy gwiazdy, gwałtownie odbijąją się.

Posiadają one oznaczenie S0, SB0, E8.Gwiazdy te kształtują tzw. podsystem płaski.. Szacuje się, że Układ Słoneczny powstał około 4,6 miliarda lat temu i związane jest z .Galaktyka (galaktyka, do której należy Słońce z Układem Słonecznym) -yce, -ykę galaktyka (skupienie gwiazd i materii międzygwiazdowej) -yce, -ykę; -yk: odległa galaktyka, ale: Galaktyka AndromedyGalaktyki eliptyczne zawierają bardzo mało pyłu międzygwiezdnego, dlatego też nie widać ich zbyt wiele podczas obserwacji.. Układ ten nie zapada się i jest to spowodowane ruchami gwiazd, które zapewniają stabilność układu.. Są trzy rodzaje galaktyk.. Do populacji pierwszej zalicza się także obłoki materii międzygwiazdowej.. Światło potrzebuje ok. 100 tysięcy lat, żeby przebyć z jednego jej krańca na drugi.. Pierwsza - spiralna - jest łatwa do rozpoznania dzięki zwijającym się ramionom.. Najstarsze zaobserwowane galaktyki są oddalone od nas o 10 miliardów lat świetlnych czyli powstały gdy Wszechświat miał parę miliardów lat.Plik Gwiazdy i galaktyki1.ppt na koncie użytkownika zakq • folder astronomia • Data dodania: 15 gru 2008 Wykorzystujemy pliki cookies i podobne technologie w celu usprawnienia korzystania z serwisu Chomikuj.pl oraz wyświetlenia reklam dopasowanych do Twoich potrzeb.Galaktyka (z gr..

W efekcie w całej początkowej objętości pojawiły się gwiazdy, a znikła materia rozproszona.

Prezentacja Gwiazdy Szkoła Podstawowa w Kotomierzu.. Najjaśniejsza gwiazda obserwowana z Ziemi; Syriusz A (alfa Wielkiego Psa) - od Ziemi dzieli go odległość 8,64 lat świetlnych, jest najjaśniejszą gwiazdą na niebie.. Formowanie się gwiazd doprowadziło do niemal kompletnego zużycia gazu protogalaktycznego.. Wyjaśnienie miejsca Układu Słonecznego we Wszechświecie.. Są na tyle podobne do Ziemi, że mogą na nich istnieć różne formy życia.. Galaktyka, w której jest Słońce nazywa się Droga Mleczna.. Ciało niebieskie świecące własnym światłem np.słonce.Źródłem światła gwiazdy są zachodzące w jej wnętrzu procesy zwane jądrowymi,których efektem jest między innymi uwalnianie olbrzymich ilości energii przeważnie w postaci ciepła lub światła:)Słońce, inne gwiazdy, materia międzygwiezdna -> galaktyka (Droga Mleczna) Galaktyki -> grupy galaktyk (Droga Mleczna -> Lokalna Grupa Galaktyk -> Lokalna Supergromada Galaktyk) Supergromady łączą się między sobą, tworząc struktury podobne do sieci z prawie pustymi obszarami.Galaktyka, nazwa układu gwiazd i materii międzygwiazdowej, do którego należy Słońce wraz z Układem Słonecznym.Nazwa pochodzi od greckiego gala (mleko), ponieważ płaszczyzna równika Galaktyki pokrywa się z płaszczyzną Drogi Mlecznej.Z tego powodu nazywa się nieraz Galaktykę Układem Drogi Mlecznej, zachowując nazwę Droga Mleczna dla pasa na niebie, w którym występuje .. Wyglądem przypomina dysk ze spiralnymi ramionami.. Jego wielkość gwiazdowa wynosi obecnie -1,46, przypuszcza się, że .Układ Słoneczny znajduje się w jednym z ramion galaktyki w odległości około 2/3 od centrum Galaktyki - 30 000 lat świetlnych od centralnej wypukłości.. Powstanie galaktyk: Galaktyki zaczęły się formować 300 000 lat po Wielkim Wybuchu.. Ich ułożenie w Naszej Galaktyce jest symetryczne i sferyczne.Galaktyka cały czas jednak traci gwiazdy i około 7 nowych gwiazd wyłania się każdego roku..Komentarze

Brak komentarzy.