Antygona czy kreon który z bohaterów wzbudza w tobie większe współczucie
Kreon był władcą despotycznym i ślepo zapatrzonym w siebie.. Broniąc postawy AntygonySyn Kreona i Eurydyki, zakochany bez pamięci w Antygonie.. Antygona winowajczynią - powtórna próba pochówku.. Rozmowa Antygony z Ismeną.. Nie chce narażać się na ich gniew.. *Z kolei drugim, bardzo ważnym argumentem jest fakt, że każdy człowiek zasługuje na godny pochówek.. W rozmowie z synem ujawniają się kolejne cechy charakteru władcy.Antygona ginie, bo tak wynikło z nierozwikłanego splotu różnorodnych czynników, wśród których Przeznaczenie jest najsilniejszym; lecz pamięć jej jako bohaterki trwać będzie wiecznie; w niej bowiem uosobiona jest wielkość duchowa, nieśmiertelna, gdy tymczasem to, co reprezentuje Kreon, choć chwilowo ważne, jest przemijającem.Antygona - tragedia Sofoklesa z roku 442 p.n.e. Uważam, że powody dla których Antygona przeciwstawiła się władzy Kreona w imię honoru rodziny były słuszne i są godne szacunku.. I chyba nie sposób kategorycznie i z cała stanowczościa wskazać, kto jest winny, a kto jest tylko ofiara występku.. Antygona po tym, jak pochowała jednego ze swoich braci, którego uznano za zdrajcę, zostaje skazana na śmierć, ponieważ zrobiła to wbrew woli władcy.Napisz która z postaci kreona czy antygony wzbudza we mnie litość.. Gdy dowiaduje się, że dziewczyna złamała rozkaz jego ojca, a tym samym wydała się na śmierć, polemizuje z Kreonem i broni narzeczonej..

2012-06-01 22:28:32 Co wzbudziłoby w tobie większe emocje, współczucie ?

Pochodzi ona z rodu Kapuletów i ma ok. 14 lat.. Antygona i Kreon ponoszą klęskę.. Nie wszyscy z jej otoczenia potrafili sprzeciwić się władzy Kreona, jednakże ona zrobiła to z miłości do brata.Chór także w swej pieśni (pierwszy stasimon, w.. Miłość i dobro zawsze zwycięża.Antygona opowiada o konflikcie tytułowej bohaterki z jej wujem, Kreonem, władcą Teb.. 452-502) wije się wśród niepewności, nie wie, na kogo jako na sprawcę zbrodni wskazywał głos z Delf i następnie Tyrezjasz, a ostatecznie wyraża swój hołd i podziw dla tyle zasłużonego dla Teb Edypa.W drugim epejsodionie (w.. ".„Antygona" Sofoklesa jest przykładem uniwersalnej tragedii antycznej opartej na konflikcie dwóch racji, z których ostatecznie żadna nie wygrywa.. Natomiast Kreon widzi tylko zbiorowość, dobro ogółu.Największe współczucie wzbudza u mnie to co akurat widzę przykrego, czy to mijanie osoby bezdomnej, czy bezdomnego zwierzaka, tragedii dziecka w programach fundacji w tv itp. każde i wiele innych wzbudza u mnie współczucie smutek żal, ale mijając to wszystko po kilku sekundach zapominam i żyję dalej.Który z nich wzbudza u Ciebie większy szacunek?. 503-830) wytrącony z równowagi Edyp znieważa w podobnym rozdrażnieniu szwagra swego Kreona .Kreon-Kreon jest jedną z głównych postaci dramatu Sofoklesa pt. „Antygona"..

2012-04-03 21:44:04 Jakie emocje wzbudza w tobie ten emotikon?

W utworze ukazany jest też konflikt praw boskich i ludzkich.. Antygona skazana była na śmierć, a Kreon poniósł najwyższą karę.. Kreon, jest królem Teb.Władzę objął po śmierci Polinejkesa i Eteoklesa, braci Antygony.Starcie obu racji jest przyczyną całego dramatu obijga bohaterów.. Komu bardziej współczuję?. Uważam, że powody dla których Antygona przeciwstawiła się władzy Kreona w imię honoru rodziny były słuszne i są godne szacunku.Jakie uczucia wzbudza w Tobie bohaterka?. Jego żoną była Eurydyka, ich syn miał na imię Hajmon.. Tak więc w tej rozprawce postaram się udowodnić jej słuszność.. Z jednej strony niewinna, młoda dziewczyna, a z drugiej odważna kobieta gotowa na śmierć.Nie poddała się pomimo przeciwności losu.. Dwukrotnie obejmował tron w Tebach: raz po zamordowanym szwagrze, Lajosie, drugi raz po abdykacji Edypa.. Sądzę, że Antygona miała rację w sporze, jaki toczyła z Kreonem.. Kreonowi, tyranowi, który uważa, że śmierć nie jest wystarczającą karą za zdradę, przedkładającego prawa ziemskie ponad boskimi?U Kreona mój podziw wzbudziła również nieugiętość w sprawie decyzji o losie Antygony..

2015-06-19 12:25:54 Czy w Tobie tez to wzbudza przerazenie ?

Wspomina o tym we fragmencie utworu Antygona, gdy sprzeciwia się rozkazom wydanym przez ówczesnego władcę, Kreona:Kto wzbudza w Tobie większe współczucie, większy żal, gdy to widzisz?. Julia jest główną, a zarazem tytułową bohaterką powieści W. Szekspira "Romeo i Julia".. Nazywana jest tragedią władzy i klasyfikowana jako chronologicznie ostatnia z cyklu trzech tragedii tebańskich (Król Edyp, Edyp w Kolonie, Antygona) opartych na mitach o tebańskim rodzie Labdakidów.Utwór jest powszechnie uznawany za arcydzieło dramaturgii światowej o nieprzemijającej sile oddziaływania na widza.W ,,Antygonie" mamy starcie dwóch osobowości- Antygony, która kierowała się racjami uczuć, grzebiąc swojego brata oraz Kreona, który zakazał grzebania zwłok zdrajcy, kierując się racjami dobra państwa i rozumu.. 10.Antygona była przecież jego siostrzenicą, a z drugiej strony musiał on przecież zachować twarz jako władca, koniecznie musiał utrzymać swój autorytet wśród poddanych, nie mógł sobie pozwolić na czynienie wyjątków, jeśli chciał stworzyć silne państwo, w którym prawo byłoby przestrzegane równo przez wszystkich obywateli .Zadanie: antygona czy kreon , która z postaci jest bardziej Rozwiązanie: uważam, że bardziej tragiczną postacią jest kreon to przez jego tak zawzięte prawa Zamknij W ramach naszej witryny stosujemy pliki cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie, w tym w sposób dostosowany do indywidualnych potrzeb.W tragedii Sofolkesa "Antygona", poznajemy bohaterów Kreona i Antygonę, którzy są powiązani ze sobą tzw. konfliktem tragicznym.W starożytnej tragedii jest to element, który stanowi istotę akcji dramatu..

Pierwszym argumentem, którym się posłużę, jest to,że Antygona kierowała się sercem.

6-8 zdań Ostatnia data uzupełnienia pytania: 2012-10-29 14:55:23Potępić Antygonę można przede wszystkim za złamanie rozporządzenia Kreona.. W pełni zgadzam się z tezą zawartą w temacie.. "Kto ma rację?- Antygona czy Kreon?. Wieść o próbie pogrzebania zwłok Polinika.. Chór starców poznaje wolę władcy.. Oczywiście bliższą mojemu sercu postacią jest Antygona.1.. Stanęła w obronie zmarłego Polinejkesa, który w oczach Kreona był zdrajcą, a tym samym niejako przyłączyła się do niego.Czy Antygona miała rację sprzeciwiając się Kreonowi - rozprawka.. Bunt Hajmona przeciw woli ojca.. Decyzja Antygony.. 2012-01-21 14:26:06Chce żyć w zgodzie z samą sobą i z prawami boskimi.. Antygona, w przeciwieństwie do Kreona broni praw jednostki.. Jego żona i syn zabili się.. W pełni zgadzam się z tezą zawartą w temacie.. Antygonie, kobiecie wiernej prawom boskim, będącej w położeniu, z którego nie ma i innego wyjścia niż śmierć, ponieważ obaj jej bracia zginęli w bratobójczej walce?. Prawa boskie nakazywały bowiem chowania zmarłych tuż po śmierci, by zapewnić im zbawienie i spokojne spoczywanie.. W "Antygonie" różne racje reprezentowane są przez różnych bohaterów, z których każdy zawzięcie broni swych przekonań.Czy Antygona miała rację sprzeciwiając się Kreonowi - rozprawka.. Julia to postać bardzo interesująca.. Porusza problemy władzy, konfliktu między prawami niepisanymi a prawem, konfliktu między dobrem ogółu a dobrem jednostki.W tragedii pt. " Antygona" autorstwa Sofoklesa został opisany konflikt dwóch równorzędnych racji: Antygony, która kierując się uczuciami zrobiła wszystko, aby pogrzebać brata, choć ten zdradził ojczyznę i z rozkazu władcy jego ciało miało pozostać bez pochówku, oraz Kreona - bezwzględnego władcy, który kierując się dobrem państwa i racjami rozumu, skazał zdrajcę na .Zatem władza Kreona okazuje się ograniczona, nie dorównuje siłom boskim, w które wierzy Antygona.. Skazanie Antygony na śmierć głodową.. Ismena próbuje ratować siostrę.. proszę o pomoc szybko!. Zdając sobie sprawę, że jego zakaz nie jest do końca zgodny z wolą boską, wciąż utrzymywał swoje zdanie i nieubłaganie dążył do ukarania najeźdźcy i Antygony, która złamała panujące prawo.Antygona czy Kreon?. Jakby na to nie patrzeć, dziewczyna postąpiła niezgodnie z rozkazem władcy, i zrobiła to świadomie.. W tym utworze główna bohaterka i król Kreon prowadzą spór, ponieważ Antygona pochowała swojego brata, ale król stanowczo tego zabronił, gdyż był on zdrajcą..Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt