Hodowla fasoli opis doświadczenia wnioski
Założenie hodowli fasoli i obserwowanie wzrostu rośliny: Nauczycielka dzieli dzieci na 4-osobowe grupy.. Hodowla fasoliStaram się synka zawsze zachęcać do obserwowania przyrody, roślin i zmian jakie zachodzą w różnych porach roku.. Dolałam troszkę wody do szklanek, żeby fasolki były stale w wodzie, ponieważ woda wyparowuje.Hodowla fasoli w kl. III.. Opis jak zorganizowaliście doświadczenie:Adam z klasy IVc przygotował doświadczenie wraz z dokumentacją, muszę przyznać, iż wyszło mu to świetnie.. Dziś, po trzech tygodniach, tak jak obiecałam, dzielę się jej efektami :) Tak to się zaczęło.. Całe doświadczenie ma na celu jej potwierdzenie lub odrzucenie.. Doświadczenie wyszło mi tak że fasolka która była w cieniu wyrosła mi szybciej niż w słońcu.. 20 nasion staje się zielonych, 13 popękała skórka.. Główną inspirację do przeprowadzenia tego eksperymentu czerpałam z bloga Bajdocja.Opisz etapy doświadczenia: hodowli fasoli na gazie, uwzględniając problem badawczy, hipotezę, przebieg doświadczenia, wyniki i wnioski.. Przez pierwszy tydzień rób codziennie notatki (pod datą wpisz najważniejsze spostrzeżenia), w których opiszesz zmiany, jakie zaobserwowałeś w wyglądzie nasion, a potem rozwijającej się rośliny.Na początku marca założyliśmy hodowlę fasoli.. Potrzebujemy: słoik z wodą, gazę, gumkę recepturkę i oczywiście nasiona fasoli.Napisz hipotezę i wnioski do doświadczenia z fasolą na gazie..

31.03.2010 - założyłem hodowlę fasoli.

Ja nie rozumiem czego on nie rozumie (ulubione powiedzenie mojej mamy za moich szkolnych lat), ale szanuję to, że szczerze okazał swoje zagubienie.pomóżcie mi mam do domu z biologii założyć hodowlę fasoli jedną w słoiku z watą na słońcu a drugą w ciemnym pomieszczeniu mam napisać hipotezę problem badawczy itd doradźcie mi i napiszcie co i jak napisałem już trochę i zobaczcie jeżeli możecie Jak .. Dzieci ustalają kolejność sprawowania przez nie opieki nad hodowlą.Wniosek: Hipoteza odrzucona.. Trzeciego dnia mały korzonek wypuściła jedna fasola jaś i jedna czarna fasola (która zabarwiła podłoże).. Problem badawczy Problem badawczy to zagadnienie, które badacie.. Każda grupa samodzielnie przygotowuje hodowlę fasoli zgodnie z instrukcją nauczycielki.. 31.03.2010 - fasolka zaczęła się marszczyć.. A ja wprost uwielbiam zadania domowe moich dzieci!. Adam wielkie brawo dla Ciebie!. Doświadczenie: Do wykonania doświadczenia potrzebne będą: Nasiona fasoli, 4 doniczki, piasek, ziemia ogrodnicza, nawóz mineralny 4.. Na początku zapisz datę założenia hodowli oraz warunki, jakie jej zapewniłeś.. Zainteresowani wiosną rozwojem roślin, postanowiliśmy wyhodować w domu naszą fasolkę.. WNIOSKI Doświadczenie wykazało, że fasola ma najdłuższy okres wegetacji i najmniej nasion kiełkuje..

Posadź nasiona fasoli w dwóch ...Opis doświadczenia powinien zawierać: 1.

Hipoteza: Ziemia ma więcej substancji odżywczych niż piasek.. Przygotuj cztery doniczek; dwie z piaskiem, dwie z ziemią ogrodniczą.. Inspiracje.. 05.04.2010 - fasolka pękła i wypuściła pierwszy korzonek.. Uczniowie pracując w grupach, zakładają 5 hodowli fasoli w różnych warunkach: hodowla fasoli w wodzie z detergentami, np. płynem do mycia naczyń lub proszkiem do prania, hodowla fasoli w wodzie z solą,Jak wyhodować fasolkę - takie pytanie zadał mi mój syn, który miał przygotować doświadczenie do szkoły.. Mati czyta opis w jaki sposób ma przygotować doświadczenie i nic nie rozumie.. Inne ziarna/nasiona bez zmian.. Zaczyna drgać błona bębenkowa, następnie kosteczki słuchowe, nerw słuchowy przesyła wrażenia do ośrodka słuchu w mózgu.. Waszą hipotezę Hipoteza to twierdzenie, które wydaje się prawdopodobnym rozwiązaniem problemu badawczego.. Lecz w cieniu nie wypuszcza liści i jest biała (łodyga) zaś fasolka w słońcu jest zielona i powoli widać listki.Zakładanie hodowli roślin - działania weryfikujące.. 29 kwietnia 2019 30Podczas doświadczenia trzeba było dbać o to, aby roślinka miała zawsze..

Niektórzy z Was niestety nie doczytali opisu doświadczenia.

W 3 tygodniu wzrostu rośliny .. (Tutaj dokładny opis pojemników, gleby, ilości wody i co tylko chcesz) 5.mierzymy każdą siewkę wyniki wskazują że siewki które rosły w nasłonecznionych warunkach są większe 6. wnioski: nasłonecznienie ma wpływ na wzrost fasoli gdyż dzięki dostarczeniu dużej ilości światła szybciej przebiega proces fotosyntezy a siewki .Wygrywa zespół, który zebrał więcej ziarenek fasoli.. Dzień 1.. Potrzebujemy do tego: 1 doniczki (może być to dowolny pojemnik, np. po dużym jogurcie lub małe wiaderko), ziemi ogrodniczej, 1 plastikowej łyżki, 1 ziarna fasoli.. 07.04.2010 - fasolka zaczęła wypuszczać małe listki.Hodowla Fasoli "Jaś"- doświadczenie z solą DZIEŃ 1 Nasionka leżą na gazie dotykając wody.. Hodowlę fasolki założymy w szkole.. Na zajęciach z przyrody uczniowie klasy 3 przeprowadzili kolejne doświadczenie - tym razem mieli za zadanie wyhodować fasolę.Do tego celu każdy uczeń przygotował słoik z wodą, na który położona została gaza i ułożone na nie ziarna fasoli.Załóż „Dziennik obserwacji hodowli fasoli".. Czy zasolenie wody ma wpływ na kiełkowanie fasoli?Wniosek: Metal, z którego wykonana jest łyżka, na skutek uderzeń zastał wprawiony w drgania.. • Hodowla fasoli lub innej ..

Wnioski: Nasiona fasoli w ciągu tygodnia hodowli zmieniły .

Pamiętajcie, że wnioski muszą wynikać z otrzymanych wyników (nawet, jeśli kusi, żeby błysnąć wiedzą i dorzucić coś od siebie).Im dłużej będzie przebiegał proces parowania i krystalizacji, tym większe będą kryształy soli.. W pierwszym podejściu były dwie czerwone fasolki, niestety wyjechaliśmy potem na .OPIS PRZEPROWADZANIA DOŚWIADCZENIA sprzęt laboratoryjny : szklanka (zlewka), patyczek (bagietka) czynności: we wrzącej wodzie należy rozpuścić sól, aż powstanie roztwór jednorodny, nasycony .Na bagietce należy zawiązać sznureczek który jest zanurzony w wodzie , a bagietkę należy oprzeć na szklance.. Nas interesują obserwacje i wnioski, a możemy je wyciągnąć gdy .W klasie IV uczniowie będą prowadzić obserwację wyhodowanej samodzielnie fasoli.. Drgania są przenoszone do uszu za pośrednictwem sznurka.. obserwacje: po 3-4 dniach na sznurku zaczęły się pojawiać kryształki soli .Tak wyglądała nasza hodowla tuż po jej "założeniu": W ciągu dwóch dni jeszcze niewiele się działo.. Na dwóch fasolkach widoczne jest pęknięcie białej skórki nasiona.. ciało drgajace - nośnik - sprawne ucho .. WNIOSKI Doświadczenie wykazało, że fasola ma najdłuższy okres wegetacji i najmniej nasion kiełkuje.. Na początku zapisz datę założenia hodowli oraz warunki, jakie jej zapewniłeś.. W każdym słoiczku są trzy ziarenka fasoli, w każdym inny gatunek.Dzień XXI W 4 fasolach widoczny spory korzeń.. Przykłady doświadczeń w wykonaniu uczniów.. Uczy mnie to mnie kreatywności i sprawia, ze ponownie muszę przyswajać jakieś dziwnie informacje, które do niczego mi są nie potrzebne.Jak dokumentować obserwacje?. Czwartego dnia musiałyśmy wyrzucić bób (brzydko pachniał, nieładnie wyglądał).Zakładamy hodowlę fasoli.. Przez pierwszy tydzień rób codziennie notatki (pod datą wpisz najważniejsze spostrzeżenia), w których opiszesz zmiany, jakie zaobserwowałeś w wyglądzie nasion, a potem rozwijającej się rośliny.hipoteza, wnioski .. Aby na obserwacji i rozmowach się nie kończyło, więc czasem wykonujemy też zajęcia praktyczne.. Jeśli wyhodowaliście fasolkę, ale nie postawiliście sobie pytania badawczego to w klasie czwartej za mało.. Łodygi zakończone liściem osiągają wysokość do 3 cm i zmieniają barwę na bardziej zieloną.. Rozważnie zatem dobierz miejsce, w którym będzie stała hodowla, nie musi być szczególnie jasne (dostęp światła nie wpływa na przebieg krystalizacji, ułatwia za to obserwację), ani zbyt ciepłe (wtedy krystalizacja przebiega szybko, a kryształy są małe).Praca wykonana na lekcję biologii .. Na odwrocie zeszytu załóż "Dziennik obserwacji hodowli fasoli".. Natomiast nadrobiliśmy to trochę u dziadków, gdzie Tusiek po zobaczeniu grządki fasoli, spokojnie orzekł, że to etap zawiązywaniu strąków :)..Komentarze

Brak komentarzy.