Historia igrzysk olimpijskich prezentacja
Jedno jest pewne ojczyzną jest Grecja, zaś nazwa wywodzi się od miejscowości Olimpia leżącej w zachodniej części Peloponezu nad rzeką Alfejos.. Igrzyska- Światowa duma.. Zwłaszcza tych najlepszych, których oklaskują tysiące, podziwiają miliony, a wspominają całe pokolenia.. W IV w. naszej ery wszystkie pogańskie wydarzenia zostały zakazane przez Cesarza Teodozjusza I (w tym Igrzyska Olimpijskie).. W roku 393 zostały zakazane przez cesarza Teodozjusza I Wielkiego, gdyż uznał je za przejaw kultu bogów pogańskich.. Pierwsze udokumentowane igrzyska odbyły się w roku 776 p.n.e. Na czas igrzysk olimpijskich zaprzestawano wojen.. Dyscypliny olimpijskie.. Igrzyska starożytne a współczesne - porównanie.. Nowożytne igrzyska olimpijskie nawiązują do tradycji starożytnych igrzysk .Starożytne igrzyska olimpijskie (gr.. Sportowcy spotykają się z całego świata, aby rywalizować i testować swoje umiejętności w imprezach sportowych.. Przywrócono je dopiero w 1896 roku n.e.. Ankieta.. Igrzyska odbywały się przeważnie w czerwcu albo lipcu, a trwały one z reguły pięć dni.. Igrzyska lekkoatletyczne były jednym z podstawowych elementów życia w starożytnej Grecji.. Igrzyska w St. Louis w 1904 r. zapisały się na kartach historii niechlubnie.. Państwa greckie przeszły pod panowanie królów macedońskich, zaś w roku 146 p.n.e. stały się częścią imperium rzymskiego..

Starożytne igrzyska olimpijskie.

Odtąd nie odbyły się tylko trzy razy: w 1916 roku z powodu I wojnyPo raz pierwszy w nowożytnej historii igrzysk znicz zapłonął w Amsterdamie w 1928 roku.. Sport przybrał z czasem formę dochodowego rzemiosła o brutalnej często formie.Igrzyska Olimpijskie są bardzo ekscytujące, szczególnie dla tych, którzy nigdy ich nie doświadczyli.. Przysięga olimpijskaPierwsze Igrzyska Olimpijskie odbyły się w VIII wieku przed naszą erą w Olimpii (Grecja).. Książka przedstawia znaczenie i wartości symboliki olimpijskiej, do której czerpie się wiedzę z dziejów staro-żytnych igrzysk w Olimpii, z kultury, sztuki, muzyki oraz z historii, folkloru miast i państw, w których organizowa-Podczas ceremonii otwarcia tych Igrzysk po raz pierwszy wypowiedziana została przysięga olimpijska, po raz pierwszy też zawisła flaga olimpijska.. Jest to jedyna dyscyplina ujęta w programie igrzysk olimpijskich , której istotą jest wykazanie wyższości nad przeciwnikiem przy pomocy bicia.. Każde szanujące się miasto miało własny stadion.. Klasyfikacja wyników na przestrzeni lat.. Prezentacja została przygotowana z myślą o przypadającej na ten rok 100. rocznicy odzyskania niepodległości, kwiecień natomiast uznawany .Początki igrzysk olimpijskich nie są znane i są owiane legendą, pierwszy opis igrzysk znajduje się w Iliadzie Homera, ale i on wspomina, że jest to tradycja jeszcze dawniejsza, od 776 p.n.e. powtarzają się igrzyska olimpijskie w niezmiennym cyklu 4-letnim i trwają przez 1168 lat, prawdopodobnie do 393 n.e. (292 olimpiady) 393 n.e. ces .Oto lista miast-gospodarzy igrzysk olimpijskich, zarówno letnich, jak i zimowych, od czasu rozpoczęcia współczesnych igrzysk olimpijskich w 1896 roku..

O początkach igrzysk niewiele wiadomo.

Szukaj w tej witrynie.. Przez kolejne tysiąc lat odbywały się one zawsze co cztery lata.. Zawodnicy oczekiwali sowitej zapłaty za swoje wyczyny.. Świat spotyka się podczas igrzysk olimpijskich.Historia boksu Boks jest dyscypliną sportową polegającą na bezpośredniej walce na pięści dwóch zawodników, według określonych zasad przy ograniczonym polu uderzeń .. Olimpijskie motto baron de Coubertin zapożyczył z prac swego przyjaciela, dominikanina Henri'ego Didona (1840-1900).. Co innego Sparta czy mała Elida.. Łacińskie "Citius, Altius, Fortius" znaczy: "szybciej - wyżej - silniej".. Jest wiele źródeł, które podają jednak różne daty odbycia pierwszych igrzysk.Historia nowożytnych Igrzysk Olimpijskich Nowożytne letnie igrzyska olimpijskie odbywają się od 1896 roku (Ateny).. Chciał on aby pierwsze nowożytne igrzyska odbyły w kraju gdzie narodziła.Tak naprawdę nie wiadomo kiedy odbyły się pierwsze starożytne igrzyska olimpijskie..

Na igrzyskach nie chodziło jednak tylko o chwałę.

Stały się one swoistym .Pierwsze igrzyska olimpijskie odbywały się w Olimpii w Grecji co cztery lata, stąd w starożytnej Grecji termin olimpiada, który oznaczał czteroletni okres między kolejnymi igrzyskami.. p.n.e., kiedy to zorganizowano pierwsze zawody w Olimpii w Grecji.. Mapa witryny.. St. Louis, 1904, zawody z podziałem na kolor skóry i rasy.. Podczas trwania konfliktów ogłaszano "święty rozejm" i wojny wstrzymywane .języka ojczystego i obcego (25 ), a tematy powinny dotyczyć: historii igrzysk olim-pijskich (72 ), wychowania i kształtowania postaw moralnych (56 ), zasad fair play (47 ) i dyscyplin olimpijskich z praktycznym ich doskonaleniem (45 ) oraz udziału Polaków w igrzyskach olimpijskich (36 ), wiedzy o krajach, kulturze i sportowcachIgrzyska olimpijskie to wielkie święto całego świata, ludzi, ale przede wszystkim samych sportowców.. Michael (ur.1985) to amerykański pływak, 23-krotny mistrz olimpijski, 26-krotny mistrz świata, mistrz świata na krótkim basenie, wielokrotny rekordzista świata.. Olimpiada to wspaniała szansa na pobudzenie globalnej jedności.. W 395r.Igrzyska Olimpijskie w Londynie to dopiero 30. z kolei nowożytne zawody tego typu.. Bazują na micie pokojowych i szlachetnych zawodów z czasów starożytnej Grecji.Król strzelców Igrzysk Olimpijskich w Monachium w 1972, trzeci piłkarz Mistrzostw Świata w RFN (1974)..

Pierwsze nowożytne igrzyska olimpijskie odbyły się w 1896 roku w Atenach.

Organizowano jest co cztery lata, przez dwanaście wieków.. W 1936 za sprawą dr Carla Diema zainspirowanego starożytnymi freskami, wprowadzono sztafetę, w której niesiono ogień olimpijski z Aten do miasta, gdzie odbywały się igrzyska (w 1936 roku był to Berlin).Od Aten do Pekinu - Historia igrzysk.. Od tego czasu letnie i zimowe igrzyska zwykle obchodzą czteroletni okres zwany olimpiadą; letnie i zimowe igrzyska zwykle odbywają się w rozłożonych, parzystych latach.Potęgą igrzysk olimpijskich zachwiała klęska Greków w bitwie pod Cheroneą (338 r. p.n.e.) i utrata niepodległości.. 24 Grzegorz Lato Polski piłkarz i trener, napastnik polskiej reprezentacji w piłce nożnej, trzykrotny uczestnik finałów Mistrzostw Świata (RFN 1974, Argentyna 1978 i Hiszpania 1982), od 2008 prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej.Zimowe Igrzyska Olimpijskie.. WZimowych Igrzysk Olimpijskich w Soczi (2014) oraz Igrzysk XXXI Olimpiady w Rio de Janeiro (2016).. hieroj olympiakoj agones - święte igrzyska olimpijskie) - panhelleńskie igrzyska odbywające się w cyklu czteroletnim ku czci boga Zeusa.Organizowano je w Olimpii (stąd nazwa igrzysk), mieście na Półwyspie Peloponeskim.Mogli w nich uczestniczyć wyłącznie mężczyźni.Historia igrzysk.. 1500 lat później przywrócono tradycję Igrzysk.Michael Phelps.. Łącznie medali igrzysk olimpijskich ma 28 (23 złotych, 3 srebrne, 2 brązowe).W rywalizacji z sąsiadami Ateny wypadały wyjątkowo blado.. Pierwsze gwiazdy sportowe pojawiły się wraz z pierwszą olimpiadą doby nowożytnej w Atenach w 1896 roku.Olimpijskie motto.. Pierwsze udokumentowane igrzyska odbyły się w roku 776 p.n.e. Na czas igrzysk olimpijskich zaprzestawano wojen.Plik IGRZYSKA OLIMPIJSKIE.pptx na koncie użytkownika Gajowy_j • folder Historia - prezentacje • Data dodania: 8 sty 2012Krótka historia igrzysk Pierwsze starożytne igrzyska olimpijskie odbyły się w 776 roku p.n.e..Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt