Antygona streszczenie szczegółowe
Klasówka - pomagamy w sprawdzianach - wiarygodne testy powtórkowe i streszczenia.Serwis zamknięty.. Prologos Antygona, przed świtem, spotyka się ze swoją młodszą siostrą Ismeną i informuje ją o rozkazie, który wydał władca.. Streszczenie szczegółowe ''Antygony'' pozwoli na dokładne odtworzenie przebiegu fabuły tragedii, wraz ze wszystkimi jej najistotniejszymi detalami tak, by niczego nie zapomnieć.. Kreon zakazał grzebania zwłok Polinejkesa ?. „Bierzcie stąd dziewkę i w ciemnym ją grobie Zawrzyjcie zaraz, jak już nakazałem.Streszczenie Antygony - dramatu antycznego Sofoklesa.. Król, pomny na słowa wieszcza, postanawia pogrzebać Polinjkosa i uwolnić Antygonę.. Korzystny rabat Jednorazowa płatność Nie płacisz za wakacje!. 18.Zobacz też: "Antygona" - streszczenie szczegółowe, bohaterowie, najważniejsze informacje ''Wesele'': plan wydarzeń utworu Plan wydarzeń ''Wesela'' pomoże usystematyzować wiedzę z lektury.. Wszystko co trzeba wiedzieć o dramacie Antygona znajdziecie na streszczenia.pl.Pobierz darmową ściągę - Lista wszystkich streszczeń - Tekst - „Antygona" Sofoklesa rozpoczyna się od rozmowy sióstr, Antygony i Ismeny, o decyzji Kreona.Stwierdził on bowiem, że jeden z ich braci, Polinejkes, nie zostanie pochowany za to, że uznany został przez władcę za zdrajcę ojczyzny, gdyż wystąpił przeciwko własnemu bratu, Eteoklesowi, który zasiadał na tronie.Rozpoczął tym samym wojnę domową.Antygona - tragedia Sofoklesa z roku 442 p.n.e..

''Antygona'': streszczenie szczegółowe utworu.

Bo Zeus nie cierpi dumnych głów, A widząc ich wyniosły lot I złota chrzęst, i pychę słów,Pobierz darmową ściągę - Lista wszystkich streszczeń - Tekst - szczegółowe Prologos (Prolog) [Edyp, Kapłan, Kreon] Edyp widzi mieszkańców Teb, którzy gromadzą się przed ołtarzami.. Akcja tragedii ma miejsce przed pałacem królewskim w Tebach.. Rzecz rozpoczyna się o świcie, tuż po odejściu wojsk nieprzyjaciela od bram miasta.Antygona - streszczenie dramatu Sofoklesa Antygona.. Są znękani zarazami i chorobami, które pustoszą miasto.. Król Kreon wydał rozporządzenie zakazujące pochowania Polinejka, który najechał na pałac sprawiedliwego króla Kreona, zhańbionego podczas morderczego pojedynku z Etoklesem, broniącym miasta przed najeźdźcą.Antygona chce sprzeciwić się rozkazowi Kreona o zakazie grzebania zwłok jej brata, Polinejkesa, uznanego za zdrajcę kraju.. Antygona popełniła samobójtwo poprzez.. Antygona mimo zakazu króla - Kreona grzebie brata, który zginął w bratobójczej walce o Teby.. Dziewczyna przyznaje się do winy: „Jam to spełniła, zaprzeczać nie myślę.".. Antygona popełnia samobójstwo.Streszczenia i opracowania lektur szkolnych..

Streszczenie szczegółowe Prologos.

Nazywana jest tragedią władzy i klasyfikowana jako chronologicznie ostatnia z cyklu trzech tragedii tebańskich (Król Edyp, Edyp w Kolonie, Antygona) opartych na mitach o tebańskim rodzie Labdakidów.Utwór jest powszechnie uznawany za arcydzieło dramaturgii światowej o nieprzemijającej sile oddziaływania na widza.Lektura „Antygona" - Streszczenie szczegółowe.. Wszystko co trzeba wiedzieć o dramacie Antygona znajdziecie na streszczenia.pl.Pogrążył mury, bo z tyłu nawałem Runął na smoka⁸ Ares z wo ny szałem.. Akcja rozgrywa się przed pałacem królewskim w Tebach.. Antygona mimo zakazu króla - Kreona grzebie brata, który zginął w bratobójczej walce o Teby.. Ostatnia rozmowa z Poirotem przed uroczystościami.Sofokles - Antygona - streszczenie szczegółowe - najlepsze i najdokładniejsze opracowanie lektury.. U króla zjawia się wieszcz Tejrezjasz.. test > Antygona.. Archiwum testów dostępne tylko do odczytu.. Obejrzyj szczegółowe streszczenie Antygony i zaoszczędź swój czas dzięki lekturek.pl!Grozi, że śmierć Antygony pociągnie za sobą dalsze ofiary.. Pierwsze słowa, jakie padają z jego ust, świadczą o jego uległości w stosunku do Kreona.Antygona - streszczenie szczegółowe, plan wydarzeń Antygona, wydarzenia poprzedzające treść Antygony..

sprawdźcie sami.Antygona - streszczenie dramatu Sofoklesa Antygona - strona 2.

6,93 zł/mies.. Prologos Antygona, przed świtem, spotyka się ze swoją młodszą siostrą Ismeną i informuje ją o rozkazie, który wydał władca.. Przerwij test.. Nakazuje Kreonowi odwołanie rozkazów.. Antygona - streszczenie, Sofokles - Antygona - streszczenie, opracowanieantygona - streszczenie szczegÓŁowe - streszczaj siĘ z naukĄ admin, ndz., 04/20/2008 - 17:09 Translator Polsko Niemiecki - Niemiecko Polski - darmowe tłumaczenie tekstówPrologos: Akcja dramatu „Antygona" toczy się na placu przed pałacem w Tebach.. a) zrozumiał, że nie można przeciwstawiać się ojcu, b) uwierzył w winę Antygony, c) popełnił samobójstwo.. Akcja rozgrywa się przed pałacem królewskim w Tebach.. Roczny Miesięczny RABAT 30% Nielimitowany dostęp roczny.. Gdzie toczy się akcja tragedii?. Znajdziesz tutaj informacje o autorze, genezę utworu, szczegółowy opis najważniejszych scen, bohaterów, głównych wątków, motywów przewodnich oraz problematykę dramatu Antygona.. Hajmon kocha także ojca.. a) wypicie trucizny, b) przebicie się sztyletem, c) powieszenie się na własnej chuście.. ''Antygona'': streszczenie szczegółowe utworu.. Prolog; Antygona zwierza się Ismenie z zamiaru pochowania zwłok ich brata, Polinika.. Pytanie 1 /10.. Bardzo kocha Antygonę, boi się o jej życie i występuje w jej obronie.. Antygona jest uważana za najdoskonalsze dzieło Sofoklesa i jedną z największych tragedii w dotychczasowym dorobku literackim ludzkości.Streszczenie lektury "Antygona"..

Kup na rok 69,30 zł ...„Antygona" - streszczenie szczegółowe ostatnidzwonek.pl, opracowanie i streszczenie lektury.

Czytajcie a w przerwach?. Jego cechy charakteru poznajemy głównie po rozmowie z ojcem.. brata .Hajmon, widząc zwłoki Antygony.. Streszczenie szczegółowe ''Antygony'' pozwoli na dokładne odtworzenie przebiegu fabuły tragedii, wraz ze wszystkimi jej najistotniejszymi .„Antygona" - streszczenie szczegółowe - strona 5, opracowanie i streszczenie lektury.. Antygona wyznaje swej siostrze, Ismenie, zamiar pogrzebania zwłok brata Polinika.W bratobójczej walce polegli obaj bracia: Polinik i Eteokles, ale obecny władca Teb, Kreon, wydał rozkaz, aby nikt nie ważył się grzebać tego, którego uznał za zdrajcę.Antygona namawia siostrę, aby wraz z nią spełniła święty obowiązek.„Antygona" - streszczenie szczegółowe ostatnidzwonek.pl, opracowanie i streszczenie lektury..Komentarze

Brak komentarzy.