W demokratycznych atenach ćwiczenia
W trakcie zwracamy uwagę na informacje przydatne do odpowiedzi na pytanie kluczowe ( demokracja, kadencja, obywatel, głosowanie,(referendum),zgromadzenie ludowe (parlament).Tutaj również występuje moment gdy wykorzystuje się ocenę koleżeńską .Funkcję najważniejszych urzędników w demokratycznych Atenach pełnili stratedzy, którzy dowodzili armią i flotą.. 3-Zgromadzenie ludowe-główny organ władzy w Atenach.Zgromadzenie decydowało o .Demokratyczne Ateny 22 2.Sparta i wojny z Persami 24 3.. W najwcześniejszym okresie Ateny były rządzone przez królów.Karta pracy do lekcji 7.. Jesteś jej właścicielem?. W zasobie opis kształtowania się demokracji ateńskiejNotatki z lekcji to narzędzie edukacyjne składające się wszechstronnego generatora testów, bloga, prezentacji, wykładów, ćwiczeń i gier, panelu statystyk wejść, dziennika on-line ze statystykami wyników.. 2-Demokracja to ustrój ,w którym rządy należą do ogółu obywateli i przyznaje się obywatelom swobody i prawa polityczne zapewniając ich udział w sprawowaniu władzy.. Poznasz cechy demokracji ateńskiej.. Możesz usunąć tą wiadomość i otrzymać wiele dodatkowych możliwości, ulepszając hosting do PRO lub VIP za jedyne 5.83 zł!. Wierzenia starożytnych Greków na Uczę.pl.. Cywilizacja starożytnych Greków.. Urzędników w Atenach nie wybierano (poza urzędem stratega), tylko losowano..

W demokratycznych Atenach na Uczę.pl.

Podbój Dorów pozostawił ten kraj nietknięty prawdopodobnie na wskutek mało .W Sparcie, w przeciwieństwie do Aten, przykładano także wagę do rozwoju i kształcenia dziewcząt.. „rządy ludu, ludowładztwo") - jeden z typów ustroju państwa, zakładający udział obywateli w sprawowaniu władzy.. Demokracja ma swój początek w starożytnej Grecji.Znaczący wkład w rozwój demokracji miał także Starożytny Rzym oraz kultura Zachodu (Europa, Ameryka Północna i Południowa).Fajny, ale jeden błąd.. Demokratyczne Ateny.. Oczywistym jest zatem, że wszystkie proste analogie mogą okazać się zawodne.. .Demokratyczne Ateny.. W Sparcie największą władzę posiadali eforowie- pięciu urzędników, zajmujących się polityką zagraniczną, kontrolujących kólów, nadzorujących wychowanie dzieci i młodzieży oraz decydujących w sprawach helotów.Ćwiczenia z mapą.. Np. Hypnos czy Nike, nie byli oni Okimpijczykami a jednak modlono sie do Nike o zwycięstwo.Współczesna polityka demokratyczna rozgrywa się w zasadniczo innym otoczeniu instytucjonalnym i proceduralnym, niż ta, którą uprawiano dwadzieścia pięć wieków temu w demokratycznych Atenach.. Pytania i odpowiedzi.. Blogi prowadzone na notatkizlekcji.pl tworzone są przez nauczycieli oraz lektorów i zawierają treści zgodne z programami nauczania na różnych poziomach i szczeblach edukacji.DEMOKRATYCZNE ATENY opublikowane: 24 lip 2015, 02:15 przez Iwona Drzymała [ zaktualizowane 3 lis 2016, 15:29] CELE LEKCJI 1..

W demokratycznych Atenach.

Dowiesz się, gdzie i kiedy narodziła się demokracja 2.. Od kobiet oczekiwano przede wszystkim, że będą rodziły zdrowe dzieci .Demokracja (gr.. Uczyły się także obsługiwania broni.. Zatrudniano ich w administracji, kopalniach srebra, oraz do robót publicznych.Test Demokratyczne Ateny, podrozdział podręcznika Śladami przeszłości dla Klasa I. Przygotuj się do klasówki i sprawdzianu.🎓 W demokratycznych Atenach [] A. decyzje w sprawach państwowych podejmowała niewielka grupka obywa Odpowiedź na zadanie z Historia 5.. KRYTERIA SUKCESU: 1. zapamiętam V wiek p.n.e. jako okres demokracji i Peryklesa w Atenach .Wychowanie w Atenach Losy Aten drugiego obok Sparty słynnego państwa greckiego potoczyły się zupełnie innym torem.. Ta strona jest hostowana za darmo przez cba.pl.. Ateny leżały na tereni Attyki, gdzie około X-IX wieku p.n.e. osady zjednoczyły się, tworząc jedno polis.. Premium .zadania zgromadzenia: -uchwalało prawa -decydowało o wydatkowaniu pieniędzy -decydowano o wypowiedzeniu wojny i zawarciu pokoju - wybierano urzędników POLIS -miasto państwo W centrum stolicy znajdowała się AGORA Początek cywilizacji greckiej II tysiąclecie p.n.e. Jaką rolęZobacz 3 odpowiedzi na zadanie: Demokratyczne ateny.. Według ustawy z 451 roku p.n.e., której autorem był Perykles, aby uzyskać pełne prawa obywatelskie w Atenach, należało mieć oboje rodziców Ateńczyków.Temat: NA DWORZE FARAONA I W DEMOKRATYCZNYCH ATENACH.CELE LEKCJIPo zakończonych zajęciach uczeń potrafi:-wytłumaczyć pojęcia: władza demokratyczna, władza despotyczna, polis, zgromadzenie ludowe, obywatel-omówić władzę despotyczną w Egipcie i władzę demokratyczną w Atenach(wyjaśnić, jakie znaczenie w Atenach pełniło zgromadzenie ludowe i kto mógł w nim uczestniczyć .Demokracja ateńska - ustrój państwowy w Atenach, kształtujący się w końcu VI i na początku V wieku p.n.e., klasyczna postać demokratycznego ustroju w społeczeństwie niewolniczym..

Zasób zawiera dwie grafiki oraz dwa ćwiczenia interaktywne.

Kolebką państwa ateńskiego był niewielki bo liczący około 25 tysięcy km2 półwysep zwany Attyką.. Blogi prowadzone na notatkizlekcji.pl tworzone są przez nauczycieli oraz lektorów i zawierają treści zgodne z programami nauczania na różnych poziomach i szczeblach edukacji.Ćwiczenie T.2.Demokratyczne Ateny, plik: cwiczenie-t2demokratyczne-ateny.pdf (application/pdf) Śladami przeszłościW Atenach, podobnie jak w całym świecie starożytnym, istniało niewolnictwo.. Pobieraj materiały i pomoce dydaktyczne z Klubu Nauczyciela Uczę.pl!Notatki z lekcji to narzędzie edukacyjne składające się wszechstronnego generatora testów, bloga, prezentacji, wykładów, ćwiczeń i gier, panelu statystyk wejść, dziennika on-line ze statystykami wyników.. Nikogo nie dziwiło wówczas, że człowiek może być traktowany jak przedmiot - często cenny, ale należący do wolnego obywatela.. Niektórzy niewolnicy byli własnością państwa.. Ludność zamieszkująca ten kraj była pochodzenia jońskiego bez domieszki doryckiej.. Grecy wierzyli w głównych dwunastu olimpijczyków (prawda) ale również w szereg innych niezdolnych do zliczenia.. Marzenia o lataniu - scenariusz lekcji twórczości w klasie III.. Po raz pierwszy w historii został on wprowadzony w VI wieku p.n.e. w Atenach.Do obywateli posiadających pełne prawa polityczne należeli tu wyłącznie mężczyźni pochodzący z rodziny rodowitych Ateńczyków.Uczniowie w parach dzielą się wiedzą na ten temat, a następnie omawiamy temat na forum..

Nie wysyłano ich jak chłopców poza dom, ale całe dnie musiały brać udział w ćwiczeniach sportowych i nauce tańca.

Ustrój demokratyczny - ustrój w państwie, który dawał wszystkim mężczyznom będących obywatelami państwa prawo do uczestnictwa w życiu politycznym.. W ten sposób każdy obywatel, bez .Demokratyczne Ateny W zasobie ilustracja przedstawiająca Akropol, oraz tekst wyjaśniający początki Aten Zasób zawiera trzy grafiki.. Leo van Klenze, Wyobrażenie Akropolu i Areopagu w klasycznym okresie Aten, 1846, olej na płótnie, Nowa Pinakoteka w Monachium, domena publiczna .. Władza należała do wszystkich wolnych obywateli.. Pobieraj materiały i pomoce dydaktyczne z Klubu Nauczyciela Uczę.pl!Demokracja ateńska - forma ustroju polis ateńskiej, położonej w greckiej krainie Attyce.Zazwyczaj uważa się, że trwała od początków VI do połowy IV wieku p.n.e., z przerwami w V wieku p.n.e.. Również to, co o niej .3.. Wyobrażenie Akropolu i Areopagu w klasycznym okresie Aten.. Napisz w kilku zdaniach, na czym polegało wychowanie spartańskie.Marzenia o lataniu - scenariusz lekcji twórczości w klasie III.. 1-Obywatelem był mężczyzna urodzony w państwie oraz dzieci obywateli.. Według niektórych ocen, w Atenach okresu Peryklesa, obywatele z prawem głosu (demotes) stanowili około 40 tysięcy, spośród około 120 tysięcy ogółu ludności.Był to kres rządów królewskich.W demokratycznych Atenach nie mieli praw politycznych niewolnicy, wyzwoleńcy, obcokrajowcy oraz kobiety.. Podkreśl dyscypliny sportowe, w jakich konkurowali starożytni Grecy (0-4 p) rzut dyskiem, skok w dal, zapasy, piłka nożna, biegi, rzut oszczepem, kolarstwo, hokej 4..Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt