Lech czech i rus wydarzenia fantastyczne
Dopytaj ; Obserwuj Zgłoś nadużycie!. Wyruszyli : a. po skarb c. aby podbijać sąsiadów c. aby znaleźć ziemie dla swych plemion 6.. Jeśli chodzi o legęde np.Lech,Czech i Rus to: LEGENDA (podanie) to opowieść:-o dawnych dziejach (np.o założeniu Gniezna)-o historycznych postaciach (np. o królowej Jadwidze)Lech - legendarny protoplasta Polaków, jeden z trzech braci-założycieli państw słowiańskich.. Do kogo się modlili: a. do Pana Boga b. do swych pogańskich bogów c. do Zeusa 5.. Wydarzenia przedstawione w legendzie rozgrywają się nad jeziorem: a.Trzej bracia - Lech, Czech i Rus - ruszyli w drogę na czele swoich plemion, by poszukać nowego miejsca, w którym mogliby się osiedlić.. Nie sądzę.. Lech wiedział, że musi dalej szukać miejsca dla swego ludu, jednak trudno było rozstawać mu się z bratem.. Twórca państwa Polan oraz jego pierwszej stolicy - Gniezna.Brat Czecha i Rusa.Tradycja przypisuje mu stworzenie nazwy pierwszej stolicy Polski i określenie godła państwa - Orła Białego.Legenda o nim pojawiła się m.in. w Kronice wielkopolskiejTaka opowieść,że są rzeczy ,które mogłyby się kiedyś zdarzyć i takie ,które nie są możliwe(np. smok) Jeśli chodzi o legęde np.Lech,Czech i Rus to: LEGENDA (podanie) to opowieść:-o dawnych dziejach (np.o założeniu Gniezna)-o historycznych postaciach (np. o królowej Jadwidze)-o miejscach i budowlach (np.o Giewoncie, o Mysiej .Streszczenie „Legendy o Lechu, Czechu i Rusie" Lech, Czech i Rus to bracia, którzy przez wiekami mieszkali w głębi wielkiej puszczy..

Lech rozejrzał się po okolicy.legenda lech czech i rus i zrobic tabelke wydarzenia fantastyczne i autentyczne.

Załóżmy, że bracia przybyli na tereny współczesnej Polski gdzie Lech został Rus ruszył na północ a Czech na zachód stąd zwiazek Rusów z Ranami a Czechów ze Słowianami Połabskimi.Lech, Czech i Rus - legenda o powstaniu państwa polskiego .. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich wykorzystywanie.Lech, Czech i Rus - trzej dzielni bracia, którzy wyruszyli na wyprawę, aby odkryć przesłanie boga Światowida.. Po wielu dniach marszu gdy rozbijano obóz, Lech rozglądał się .Znajdziesz pod tym linkiem: Plan wydarzeń - „Legenda o Lechu, Czechu i Rusie" - to pomoże Ci lepiej zrozumieć dzieło.. Podróż była długa i męcząca.. .W końcu bracia się rozstali.. Dzięki darowi Lech zdecydował się na założenie własnej osady.Lech, Czech i Rus - legenda o trzech braciach: Lechu, Czechu i Rusie, którzy osiedli na zachodzie, południu oraz wschodzie i dali początek oddzielnym krajom zachodniosłowiańskim: Polsce, Czechom i wschodniosłowiańskiej Rusi.. Dzisiaj symbolizują one braterstwo Słowian zachodnich i wschodnich, lecz również służyć miały pośrednio swoistej teorii o czeskiej praojczyźnie .Czech wyruszył na południe, zaś Rus na wschód i tam założyli swoje państwa, które od ich imion nazwano Czechami i Rusią.. Na stronie używamy cookies.. Świsnęły strzały.. Polaków zaś nazywano przez wieki Lechitami, a nazwie tej dali zapewne początek potomkowie legendarnego Lecha.Popiel to postać: a. legendarna b. historyczna c. fantastyczna..

...Wypisz elementy fantastyczne (nie realne) z legendy ,,Lech,Czech i Rus'' Answers Agnesss15.

Wymień te cechy utworu ,,O Lechu, Czechu i Rusie'', które świadczą o tym, że jest on legendą.. :) Muzyka: "Marty Gots a Plan" Kevin MacLeod (.Cechy legendy: 1.anonimowy autor, 2.opisywane wydarzenie wydaje się bardzo prawdopodobne, 3.wydarzenie jest w jakiś sposób niesamowite i niepokojące, 4.legenda ma coś z prawdy, 5.występuje dobro i zło 6.występują elementy fantastyki i fikcji, 7.występuje morał, 8.występują wątki ludowe, 9.pierwotnie przekazywana ustnie, następnie zapisywana.. Po kilku dniach pożegnał Czecha, przypomniał o przysiędze jaką złożyli jeszcze z Rusem, iż pewnego dnia się spotkają i ruszył w dalszą podróż.. Napięli łuki.. Po wielu dniach rozbili obóz i zaczęli przygotowywać posiłek.. Wszyscy spełnili swoją misję i otrzymali w nagrodę cenne dary: mieszki z tajnym znakiem.. I wyruszyli.. I szedł ród za rodem, a każdy złożony z licznych rodzin, krewni i przyjaciele podążali ramię w ramię ku nieznanemu.. W pobliżu wysokiej góry pozostał kochający słońce: a. Lech b. Czech c. Rus 7.Lech, Czech i Rus.. Czy to element fantastyczny?. Czech wyruszył na południe, natomiast Rus na wschód.. Szli wiele dni, przedzierając się przez gęstwinę i przechodząc w bród napotkane rzeki.Trudno było Lechowi opuścić brata, ale wiedział, że w końcu i on znajdzie swoje miejsce..

Objaśnia istotne wydarzenia dla danej społeczności lub nawiązuje do postaci, które odegrały w dziejach ważną rolę.

Szukali miejsca na swoje siedziby.. Lech, Czech i Rus byli: a. braćmi b. sąsiadami c. wrogami 4.. Nagle ujrzeli stadko jeleni na polanie.. Postanowili odłączyć się od plemienia, by poszukać nowych ziem dla swoich rodzin i przyjaciół.. Szedł długo przez wielkie, nieprzebyte puszcze, które okrywały wówczas naszą ziemię, przedzierał się przez gąszcze, przebywał moczary, kierując .Lech, Czech i Rus (legenda wielkopolska) Dawno, dawno temu byli sobie trzej bracia- Lech, Czech i Rus.. Poznajcie ich historię, historię początków Państwa Polskiego i białego orła na czerwonym tle.. Odnosi się do wydarzeń lub postaci historycznych.. według mnie niema tam fantastycznych elementów ostatnio to samo z pania przerabialismy Leave a Answer.. Znak miał wskazać przeznaczenie bohaterów.. 2.„Legenda o Lechu, Czechu i Rusie" Załącznik nr 3 Przez prastarą puszczę wędrowali trzej bracia: Lech, Czech i Rus.. Plan ramowy 1.. Lech udał się na północ.. Gdy bracia byli dziećmi, przyśniły im się trzy konie.Trzej bracia - Lech, Czech i Rus - ruszyli w drogę na czele swoich plemion, by poszukać nowego miejsca, w którym mogliby się osiedlić.. Nadszedł w końcu dzień w którym pożegnał Czecha, zanim jednak odjechał w swoim kierunku przypomniał bratu o złożonej przez trzech braci przysiędze, że jeszcze się spotkają.I tak Lech ruszył w drogę..

Lech rozejrzał się po okolicy.Gatunek literacki Legenda zawiera w sobie elementy rzeczywiste (czyli fakty) i elementy fantastyczne.

Wyruszenie Lecha, Czecha i Rusa w świat.. Wikusia (angel) Odpowiedziano: 2010-03-11 18:22:44 Przeszło tysiąc lat temu po gęstych borach środkowoeuropejskich błądzili ze swoimi plemionami trzej bracia: Lech, Czech i Rus.. Legenda często opowiada o tym, jak powstało jakieś państwo, albo miasto.. Po wielu dniach rozbili obóz i zaczęli przygotowywać posiłek.. Gdy doszli do zielonych, przepastnych równin, Rus wraz ze swoimi ludźmi, zdecydował się zasiedlić te .Lech, Czech i Rus zebrali wszystkie swe plemiona, złożyli bogom hojne ofiary, wynieśli bożki domowe, bo odtąd nie miały strzec już ich domostw, ale czuwać nad ich wyprawą.. Legenda - jest to fantastyczna (czyli wymyślona) opowieść ludowa - taka opowieść, którą ludzie sobie przekazywali z pokolenia na pokolenie, dotycząca prawdziwego miejsca lub osoby.. Na zajętych przez siebie terenach założyli własne państwa - od ich imion nazwano je Czechami i Rusią.. Po kilku dniach pożegnał Czecha, przypomniał o przysiędze jaką złożyli jeszcze z Rusem, iż pewnego dnia się spotkają i ruszył w dalszą podróż.. Kiedy pewnego dnia zagłębili się w dziką puszczę w celu zdobycia pożywienia, stała się rzecz, która pozwoliła powstać Polsce: Lech, Czech i Rus, zmęczeni i głodni przystanęli na leśnej polanie.Dawno już, bardzo dawno, może z tysiąc lat temu, trzech braci, Lech, Czech i Rus, rozeszło się w trzy strony świata, aby założyć sobie nowe państwa.. Zaś Polaków nasi sąsiedzi przez długie lata nazywali Lechitami, widząc w nas zapewne potomków legendarnego Lecha.Trudno było Lechowi opuścić brata, ale wiedział, że w końcu i on znajdzie swoje miejsce.. od Natalia1511 03.06.2013 Zaloguj się by dodać komentarz .. Moim zdaniem niema tam wydarzeń fantastycznych .Nie ma tam elementów fantastycznych chociaż ojciec dał im 4 strony świata?. Czyta: Mariusz Strzelecki Tekst legendy na B.Więcej Bajek i Baśni na kanale - zajrzyj i subskrybuj!.Komentarze

Brak komentarzy.