Antygona streszczenie szczegółowe krótkie
Pokrzywdzony ojciec ubłagał swojego boga, by go pomścił, i Apollo zesłał na obóz grecki zarazę trwającą dziewięć dni.Pobierz darmową ściągę - Lista wszystkich streszczeń - Tekst - - streszczenie szczegółowe - strona 5, opracowanie i streszczenie lektury.. Antygona mimo zakazu króla - Kreona grzebie brata, który zginął w bratobójczej walce o Teby.. Król Kreon wydał rozporządzenie zakazujące pochowania Polinejka, który najechał na pałac sprawiedliwego króla Kreona, zhańbionego podczas morderczego pojedynku z Etoklesem, broniącym miasta przed najeźdźcą.Streszczenie dramatu J. Słowackiego pt: Balladyna.. Znajdziesz tutaj informacje o autorze, genezę utworu, szczegółowy opis najważniejszych scen, bohaterów, głównych wątków, motywów przewodnich oraz problematykę dramatu Antygona.. Dlatego razem z Ismeną planuje pogrzebać ciało.. Prosi ją o pomoc i wyrażenie sprzeciwu wobec krzywdzącego prawa, ale ta decyduje się być posłuszna władcy, do czeg.Z dedykacji wnioskować można, iż tekst ten poświęcony będzie przyjaźni.. 0 0 Odpowiedz.. Szacunkowy czas czytania 6 minut.„Antygona" - streszczenie szczegółowe Czas i miejsca akcji w „Antygonie" Antygona - charakterystyka szczegółowa „Antygona" jako tragedia antyczna Pochodzenie i rozwój dramatu antycznego Motywy literackie w „Antygonie" Sofoklesa Streszczenie „Antygony" w pigułce Kreon - charakterystyka szczegółowa Teatr grecki Twierdzi, że według prawa bogów dusza niepogrzebanego zmarłego nigdy nie zazna spokoju, a zwłoki na pewno zostaną zhańbione.Antygona, chcąc pochować zwłoki swego brata, Polinejkesa, sprzeciwia się rozkazowi Kreona..

Streszczenie szczegółowe Prologos.

Owszem - był dumnym i nieugiętym władcą, ale wszystko co robił miało służyć dobru państwa.. Jego cechy charakteru poznajemy głównie po rozmowie z ojcem.. Antygona wyznaje swej siostrze, Ismenie, zamiar pogrzebania zwłok brata Polinika.W bratobójczej walce polegli obaj bracia: Polinik i Eteokles, ale obecny władca Teb, Kreon, wydał rozkaz, aby nikt nie ważył się grzebać tego, którego uznał za zdrajcę.Antygona namawia siostrę, aby wraz z nią spełniła święty obowiązek.„Antygona" - streszczenie szczegółowe ostatnidzwonek.pl, opracowanie i streszczenie lektury.. Wszystko co trzeba wiedzieć o dramacie Antygona znajdziecie na streszczenia.pl.Prologos Antygona, przed świtem, spotyka się ze swoją młodszą siostrą Ismeną i informuje ją o rozkazie, który wydał władca.Jesteś w: Ostatni dzwonek-> Antygona „Antygona" - streszczenie szczegółowe „Bierzcie stąd dziewkę i w ciemnym ją grobie Zawrzyjcie zaraz, jak już nakazałem.Sofokles - Antygona - streszczenie szczegółowe - najlepsze i najdokładniejsze opracowanie lektury.. Antygona - streszczenie, Sofokles - Antygona - streszczenie, opracowaniePrologos: Akcja dramatu „Antygona" toczy się na placu przed pałacem w Tebach.. W walkach zginęło dwóch braci z królewskiego rodu: Eteokles i Polinejkes.. Bardzo kocha Antygonę, boi się o jej życie i występuje w jej obronie..

"Antygona" - krótkie streszczenie i omówienie dramatu.

Akcja tragedii rozgrywa się w Tebach.. Akcja rozgrywa się przed pałacem królewskim w Tebach.. "Antygona" - streszczenie szczegółowe, bohaterowie, najważniejsze informacje "Dziady" - streszczenie, części, święto i związane z nim obrzędy "Skąpiec": streszczenie szczegółowe i krótkie, charakterystyka bohaterówAntygona - streszczenie dramatu Sofoklesa Antygona - strona 2.. Chce działać zgodnie z prawem.. Tak poza tym to wszystko gra, tylko mogłaś skupić sie na raczej ogólnych i ważnych rzeczach (np.: Końcówka) a nie na szczegółach, które raczej nie są znaczące.. Odmawia Antygonie pomocy.antygona - streszczenie szczegÓŁowe - streszczaj siĘ z naukĄ admin, ndz., 04/20/2008 - 17:09 Translator Polsko Niemiecki - Niemiecko Polski - darmowe tłumaczenie tekstówStreszczenie Antygony - dramatu antycznego Sofoklesa..

Antygona - streszczenie dramatu Sofoklesa.Antygona, streszczenie krótkie.

Pierwsze słowa, jakie padają z jego ust, świadczą o jego uległości w stosunku do Kreona.odprawa posŁÓw greckich - streszczenie szczegÓŁowe admin, ndz., 04/06/2008 - 11:12 Translator Polsko Niemiecki - Niemiecko Polski - darmowe tłumaczenie tekstówStreszczenie „Antygona" Sofoklesa rozpoczyna się od rozmowy sióstr, Antygony i Ismeny, o decyzji Kreona.Stwierdził on bowiem, że jeden z ich braci, Polinejkes, nie zostanie pochowany za to, że uznany został przez władcę za zdrajcę ojczyzny, gdyż wystąpił przeciwko własnemu bratu, Eteoklesowi, który zasiadał na tronie.Rozpoczął tym samym wojnę domową.89% Streszczenie "Króla Edypa".. Hajmon kocha także ojca.. Polecane teksty: 85% Porównaj, na jakie emocje żony biblijnego patriarchy Lota położyły nacisk Beata Obertyńska i Wisława Szymborska, autorki wierszy o tym samym tytule.. Po odgadnięciu zagadki sfinksa Edyp sprawuje władzę w Tebach.. Chciał prowadzić państwo silną ręką, ale zapomniał przy tym o prawach boskich, których pod żadnym pozorem .. ''Antygona'': streszczenie szczegółowe utworu.. Znajdziesz tutaj informacje o autorze, genezę utworu, szczegółowy opis najważniejszych scen, bohaterów, głównych wątków, motywów przewodnich oraz problematykę dramatu Antygona..

Pierwszy jako bohater - obrońca ojczyzny, drugi jako tchórz.Streszczenie krótkie.

86 % użytkowników klp.pl poleca:„Antygona" - streszczenie szczegółowe ostatnidzwonek.pl, opracowanie i streszczenie lektury.. "Antygona" - krótkie streszczenie i omówienie dramatu.. Tragicznie doświadczony zostaje również Kreon.. Akcja rozgrywa się przed pałacem królewskim w Tebach.. Prolog; Antygona zwierza się Ismenie z zamiaru pochowania zwłok ich brata, Polinika.Antygona chce sprzeciwić się rozkazowi Kreona o zakazie grzebania zwłok jej brata, Polinejkesa, uznanego za zdrajcę kraju.. Rzecz rozpoczyna się o świcie, tuż po odejściu wojsk nieprzyjaciela od bram miasta.Antygona - pozostali bohaterowie Hajmon - syn Kreona, narzeczony Antygony.. „Bierzcie stąd dziewkę i w ciemnym ją grobie Zawrzyjcie zaraz, jak już nakazałem.Antygona - streszczenie dramatu Sofoklesa Antygona.. Sądzi, że ciało zostanie zhańbione, a dusza nie zazna spokoju.. Achilles, najdzielniejszy spośród Greków, obraził się na wodza naczelnego Agamemnona o odebranie branki Bryzeidy i publiczną zniewagę.. Rozmawia w tej sprawie z siostrą, lecz ta boi się.. Władca wysyła swego szwagra, Kreona, do wyroczni delfijskiej, by się dowiedzieć, dlaczego bogowie tak ciężko karzą Teby.Streszczenie krótkie.. Prologos Antygona, przed świtem, spotyka się ze swoją młodszą siostrą Ismeną i informuje ją o rozkazie, który wydał władca.Antygona wzbudza naszą litość, ale nie tylko ona jest ofiarą tegoż dramatu.. Akcja tragedii ma miejsce przed pałacem królewskim w Tebach.. Mieszkańcy miasta właśnie wygrali wojnę z wrogimi wojskami.. Wszystko co trzeba wiedzieć o dramacie Antygona znajdziecie na streszczenia.pl.Wszystko okej gdyby nie to, że to streszczenie jest bardziej szczegółowe niż sam mit.. Krótkie streszczenie opowiadania ,,Siłaczka" Juliusz Słowacki ,,Balladyna" - streszczenie i krótkie opracowanie utworu.. Niestety, miasto jest ogarnięte zarazą..Komentarze

Brak komentarzy.


Regulamin | Kontakt